Naučnici su istakli da jodirana so sadrži kalijum, koji je koristan za srčani mišić i snižava krvni pritisak. Pored toga, ako se odreknete konzumiranja obične soli bogate natrijumom, značajno će se smanjiti njena upotreba, što će takođe povoljno delovati na srce.
Stručnjaci su analizirali podatke o broju kardiovaskularnih oboljenja u Kini, gde je upotreba natrijuma dvostruko veća od preporučene norme Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Tako je 2015. godine u Kini više od dva miliona ljudi umrlo zbog povišenog krvnog pritiska.
Kako su naučnici otkrili, korišćenje soli obogaćene kalijumom, omogućiće da se godišnje spreči 460 hiljada smrtnih slučajeva — uključujući 208 hiljada zbog moždanog udara i 175 hiljada zbog ostalih srčanih bolesti. Osim toga, ove mere mogu da smanje broj nefatalnih bolesti povezanih sa kardiovaskularnim sistemom za gotovo 750 hiljada, uključujući 365 hiljada moždanih udara i 147 hiljada srčanih udara.
Štaviše, zamena obične soli jodiranom, značajno pomaže u smanjenju broja pacijenata s hroničnom bolešću bubrega.
„Naša istraživanja su pokazala da upotreba soli obogaćenih kalijumom može sprečiti jednu od devet smrtnih slučajeva od kardiovaskularnih bolesti u Kini“, naglašava jedan od glavnih autora studije Džejson VU sa Univerziteta Novog Južnog Velsa.
Istovremeno, naučnici su naveli da postoji verovatnoća komplikacija zbog viška kalijuma.
Oni su istakli da je u tom slučaju potrebno pažljivo pratiti njegovu količinu u organizmu i redovno pregledati pacijente s predispozicijama za bolesti bubrega.
Pročitajte još: