Hitler je izvršio samoubistvo 30. aprila 1945. godine u Berlinu, koji je bio okružen sovjetskim trupama.
U izveštaju Žukova nalaze se podaci „Smerša“ 79. streljačkog korpusa 3. udarne armije, koji su zasnovani na izveštajima zarobljene posluge visokih funkcionera Trećeg rajha.
„Smerš“ je skraćenica od fraze „Smrt špijunima“, a tako su se za vreme Drugog svetskog rata nazivale pojedine nezavisne kontraobaveštajne organizacije u Sovjetskom Savezu.
U dokumentu se ističe da su kontraobaveštajci pritvorili Gebelsovog ličnog kuvara Vilhelma Langea i rajhsministra Šnajdera.
„Prilikom silaska u Gebelsovo sklonište, na ulazu u njegov kabinet, otkriveni su izgoreli leševi muškarca i žene, a Lange i Šnajder su odmah prepoznali Gebelsa i njegovu ženu. Takođe ih je identifikovao Bartkevič, ’generalni sekretar Beloruskog komiteta‘, koji je četiri godine radio u Ministarstvu propagande. Kod leševa nisu pronađeni nikakvi dokumenti, ali su u Gebelsovom kabinetu pronađene fascikle sa različitim dokumentima, koji su zapečaćeni i dati na čuvanje“, napisao je Žukov.
Oni su tvrdili da je Hitler izvršio samoubistvo 30. aprila, ali nisu znali gde je sahranjen, a da su Gebels i njegova supruga izvršili samoubistvo 1. maja u podzemnom skloništu u blizini Rajhstaga.
Kako bi se potvrdili dobijeni podaci, 3. maja je naređeno „da se leševi pokažu petorici zarobljenih generala, da se dokumentuju njihova svedočenja, fotografišu leševi i utvrdi uzrok spaljivanja leševa, nakon čega ćemo vam podneti dodatni izveštaj“, dodao je maršal.
Pored toga, prema rečima Žukova, „istovremeno su preduzete mere za otkrivanje mesta gde je Hitler u poslednje vreme živeo i detaljnog proučavanja svih informacija o njegovom samoubistvu“.
Izveštaj je jedan od jedinstvenih dokumenata koje je Rusko vojno-istorijsko društvo objavilo povodom 75. godišnjice početka strateške operacije Crvene armije na Berlin. U ovim materijalima predstavljeni su originalni ratni izveštaji, mape, rezolucije i potpisi predstavnika sovjetske vojne komande ─ od komandanta divizije do vrhovnog komandanta.
Svet 2020. godine obeležava 75. godišnjicu pobede nad fašizmom i kapitulacije nacističke Nemačke.
U okviru projekta „75 godina od Velike pobede“, Sputnjik vam predstavlja ekskluzivne materijale o Drugom svetskom i Velikom otadžbinskom ratu. Saznajte sve o najvećim bitkama i herojima Drugog svetskog rata, čitajte svedočenja preživelih, komentare stručnjaka, pogledajte dokumente koje je deklasifikovalo rusko Ministarstvo odbrane, arhivske fotografije i video-snimke.
Pročitajte još:
► Prohorovka — najveće dostignuće rada sovjetskih obaveštajaca poznatih kao „Kembrička petorka“
► Kako su sovjetski obaveštajci osvojili arhiv nemačkog Abvera
► O ovome se ne govori: Sa čime se Crvena armija suočila prilikom napada na Berlin