Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva odbrane i Ministarstva zdravlja Srbije, a sa ruske strane oficiri štaba operativne grupe koja je stigla u Beograd.
Sačinjen je plan rada, određena su naselja i objekti gde će biti angažovani ruski lekari i jedinice za Radiojacionu hemijsku bilošku zaštitu (RHB).
Planirano je da timovi lekara i medicinskih sestara obuče srpske lekare koji direktno rade sa pacijentima obolelim od virusa korona i da im pruže pomoć u organizaciji lečenja i karantina.
Kako je predviđeno, dve ekipe lekara će ostati da rade u Beogradu, gde je situacija najsloženija. Pet ekipa će biti upućeno u Niš, Kikindu, Valjevo i Ćupriju, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva odbrane.
Planirano je da stručnjaci za RHB zaštitu i još jedan tim lekara budu upućeni u Bačku Topolu, gde se u izolaciji nalaze srpski vojnici koji su bili u kontaktu sa zaraženima.
Dve grupe stručnjaka za RHB zaštitu biće angažovane u Ginekološko-akušerskoj bolnici „Narodni front“ i Kliničko-bolničkom centru „Dragiša Mišović“ u Beogradu.
Gosti iz Rusije su informisani o aktuelnoj situaciji u Srbiji, kao i merama koje je država preduzela u borbi protiv širenja virusa korona, a zamenik načelnika Generalštaba vojske RS general-major Petar Cvetković i državni sekretar Ministarstva zdravlja Berislav Tekić zahvalili su se general-majoru Mihailu Černišovu na tome što je Rusija ukazala pomoć Srbiji.
Iz Rusije u Srbiju je juče i danas sletelo 11 ruskih aviona Il-76 sa timovima lekara i stručnjaka, opremom i tehnikom, kako bi pružili pomoć u borbi protiv virusa korona.
U Srbiji ima ukupno 1.624 zaraženih, a preminulo je 44.
O tome kako je Evropa pala na testu kada je u pitanju virus korona u emisiji „Prorok“ govorio je Dušan Proroković.