Istovremeno, po njegovim rečima, prognozirane cene u 2021. godini iznosiće 45-55 dolara po barelu, „ako ne nastupe neke vanredne okolnosti”.
On je još dodao da je to povoljan raspon cena, koji omogućava investiranje u projekte i obezbeđivanje dopunske proizvodnje.
„Tržište je ciklično, biće i nižeg pada i većeg rasta, međutim kakve će posledice toga biti zavisiće od brzine reakcije proizvođača”, dodao je on.
Prema rečima Sorokina, u ruskom Ministarstvu energetike su modelovali sve moguće scenarije razvoja događaja, uključujući onaj koji se na kraju i ostvario, a koji se odnosi na pad cene nafte do 40 dolara i niže.
Istovremeno, Sorokin nije isključio i nulti globalni rast potražnje za sirovinom u 2020. godini zbog širenja koronavirusne infekcije, dok su ranije stručnjaci prognozirali da će potražnja biti na nivou od jednog miliona barela dnevno.
![Prognoza Rusije: Cena nafte će porasti u drugoj polovini godine do 50 dolara Prognoza Rusije: Cena nafte će porasti u drugoj polovini godine do 50 dolara - Sputnik Srbija](https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/112057/36/1120573694_0:0:1000:541_600x0_80_0_0_aff36aa885ec1cf785b7e738ba11d9ed.jpg)
On je komentarišući jučerašnju odluku Svetske zdravstvene organizacije da proglasi pandemiju koronavirusa naglasio da će potražnja za naftom usled ovakvog razvoja događaja zavisiti od toga koliko će biti jak psihološki efekat i obim usvojenih mera.
Uticaj koronavirusa na OPEK+ i pad cena nafte
Sporazum OPEK-a i zemalja izvan te organizacije (OPEK plus) o smanjenju proizvodnje nafte na snazi je od početka 2017. godine. Sporazum se više puta produživao, a uslovi se menjali. Do kraja 2019. godine sporazum je predviđao smanjenje proizvodnje za 1,2 miliona barela dnevno u odnosu na nivo iz oktobra 2018. godine, a za tekući kvartal Savez je smanjio proizvodnju nafte za 1,7 miliona barela.
Zbog pada cene nafte, koji je izazvan epidemijom koronavirusa, u Beču je sazvan hitan sastanak OPEK plus. Međutim, 6. marta članice OPEK+ nisu se dogovorile ni o izmeni parametara sporazuma, ni o njegovom produženju, a Rusija je poručila da ona nije bila inicijator povlačenja iz ovog Sporazuma. Zbog propasti OPEK plus došlo je do velikih promena na naftnom tržištu, a u ponedeljak su cene nafte pale i 30 odsto.
Tačnije, 9. marta je zabeležen najveći dnevni pad kotizacija nafte od 1991. godine. Na vrhuncu pada nafta tipa „Brent” koštala je 31 dolar po barelu, a nafta tipa „VTI” 28 dolara po barelu. Trenutne cene su u rasponu od 34 i 31 dolar.
Kako je najavljeno ranije, 18. marta je planirano održavanje sednice tehničkog komiteta OPEK plus, koja bi zbog koronavirusa trebalo da se održi preko telefonske konferencijalne veze.