Politikolog sa Kosova i Metohije Stefan Filipović smatra da je na delu jedna vrsta fenomena koja do sada nije viđena u Prištini, ali ipak napominje da treba razlikovati nacionalno jedinstvo Albanaca od političke nesloge, bar kada je reč o odnos prema Srbiji.
„Nacionalno jedinstvo i nacionalni konsenzus oko bazičnih tema nije i neće biti dovedeni u pitanje. Naravno, postoje u Prištini velika politička trvenja i to je novina među albanskim političarima. Reklo bi se da su nepremostive razlike između opozicije i pozicije. Naravno, ta priča se može personalizovati na odnos Hašima Tačija i Aljbina Kurtija jer partija koju vodi Kurti polako ali sigurno dobija sve širu podršku građana,“ kaže Filipović.
Albanci bez jedinstva
Po njegovom mišljenju, sukob između Kurtija i Tačija posledica je trenutnog političkog razvoja događaja na Kosovu ali i pored jakih tenzija sve to ne može da dovede do nekih oružanih ili fizičkih sukoba među političkim sledbenicima. S druge strane, sigurno je da Priština ne želi da izgubi podršku Vašingtona, Berlina i Londona, bez obzira na političke razmirice koje imaju vodeći akteri.
„Ozbiljno je pitanje kakva će u budućnosti biti odnos Vašingtona prema političkoj eliti u Prištini. To će zavisiti i od Vašingtona li i od rasporeda političkih struktura na Kosovu, mišljenja je naš sagovornik.
Predsednik Matice Albanca u Srbiji Demo Beriša dodaje da razmirice u Prištini treba gledati i kao posledicu političkog nadmetanja koje je započelo kako bi se videlo ko će da se pozicionira kao lider albanskog nacionalnog korpusa.
Borba oko trona
„Oni nikad nisu bili tako nesložni, a sve je eskaliralo zbog nedostatka hrabrosti Aljbina Kurtija da donese odluku o ukidanju taksi što bi omogućilo nastavak pregovora sa Beogradom. Amerika traži bezuslovno ukidanje taksi. Oni traže povratak na prvobitni položaj kako bi se nastavili razgovori sa Beogradom. U tome je veliki udeo i Edija Rame koji je dobio u Kurtiju suparnika pošto obojica umišljaju da oni moraju da se pitaju kada je albanski korpus u pitanju.
Beriša kaže da se Kosovo našlo zbog ovakvih igrarija u ćorsokaku. On smatra da se Tači i LDK Ise Mustafe nalaze na istoj strani i zalažu se za ukidanje taksi, dok Kurti sad ne zna kako da se izvadi iz svega s obzirom na predizborna obećanja.
„Haradinaj je suprotan od svih i on je izričit da se takse ne ukidaju već to uslovljava međusobnim priznavanjem Srbije i Kosova što je u ovom momentu nezamislivo. Pogotovo jer ništa od strane Prištine nije urađeno po pitanju Briselskog sporazuma, odnosno osnivanja Zajednice srpskih opština“, napominje Beriša.
Ono u šta su oba sagovornika sigurna jeste da Amerika neće dozvoliti bilo kakav sukob među albanskim stranama. Ova nesloga u Prištini, smatra Beriša, ide na ruku Srbiji jer joj daje vremena koje joj je zbog izbora potrebno.