Audun Halvorsen smatra da u pismu šefu ruske diplomatije „nema ništa novo“.
„Odgovaramo na zahteve ruskih lica koja imaju interese na Svalbardu — i ruskih državljana i ruskih kompanija. Ipak, Norveška neće održati konsultacije sa drugim državama o vršenju svog suvereniteta nad nekim delom norveške teritorije“, rekao je sekretar.
Halvorsen je naglasio da smatra rusko-norveške odnose konstruktivnim i transparentnim. U isto vreme je zamenica šefa diplomatije izrazila mišljenje da Moskva treba da se bavi uspostavljanjem odnosa sa Zapadom nakon krize u Ukrajini.
Situacija sa Špicbergenom
Početkom februara Lavrov je poslao pismo svojoj norveškoj koleginici Ine Eriksen Serejde u vezi sa 100. godišnjicom sporazuma o Svalbardu.
U dokumentu je ruski diplomata podsetio da sporazum daje državama jednak pristup arhipelagu za poljoprivrednu delatnost. Lavrov je izrazio zabrinutost uvođenjem ograničenja za korišćenje ruskih helikoptera, kao i zbog postupka deportacije ruskih građana sa ostrva.
MIP smatra nedopustivim i formiranje takozvane ribarske zone u Norveškoj.
Ruske diplomate su predložile norveškim kolegama da se održe bilateralne konsultacije.
Prošle nedelje je ambasada u Oslu optužila vlasti zemlje za kršenje sporazuma o Svalbardu. U ruskoj diplomatskoj misiji su saopštili da ne dovode u pitanje suverenitet Norveške nad arhipelagom, ali su naglasili da Svalbard nije „iskonska norveška teritorija“.
Diplomate su takođe podsetile i da se uslovi traktata odnose i na priobalni deo arhipelaga.
Svalbard, ili Špicberška ostrva (po najvećem ostrvu), veliki arhipelag u Severnom ledenom okeanu, deo je Norveške, ali privrednu delatnost ima pravo da vrši i Rusija.