„Koliko ratova su Sjedinjene Američke Države pokrenule na Bliskom istoku prethodnih decenija? Koliko štete je to donelo? Koliko je nevolja nanelo narodima zemalja Bliskog istoka? I sve to da bi se osigurala bezbednost na Bliskom istoku? Američki pristup ne samo da ne pomaže u održavanju stabilnosti i razvoja, već obrnuto, gura region u beskrajna previranja i siromaštvo“, istakao je Van Ji u intervjuu za agenciju Rojters, koji je objavljen na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Kine.
Ministar je naglasio da Sjedinjene Američke Države „zapravo samo štite sopstvene interese, a ne donose korist zemljama Bliskog istoka“.
Pri tome Kina čini sve napore kako bi doprinela bezbednosti i stabilnosti na Bliskom istoku u skladu sa rezolucijama UN i željama zemalja ovog regiona, dodao je on.
Kao primer ministar je naveo činjenicu da je Peking poslao 1.800 mirovnjaka u zemlje Bliskog istoka i više od deset godina osigurava bezbednost plovidbe u Adenskom zalivu. Osim toga, Kina je organizovala forum o bezbednosti na Bliskom istoku na kom je predložila da se mentalitet Hladnog rata ostavi u prošlosti i formira zajednički, sveobuhvatan, održiv sistem bezbednosti zasnovan na saradnji.
Pretnja Vašingtonu
Vašington stalno naziva Peking pretnjom, ali ako se pogledaju činjenice, očigledno je da su Sjedinjene Američke Države pretnja Kini, smatra ministar.
Kina je u potpunosti spremna da sledi „pet principa mirnog suživota“ sa Sjedinjenim Američkim Državama, uspostavi i razvija dugoročne stabilne odnose prijateljstva i saradnje, rekao je on.
„Ali Sjedinjene Američke Države neprestano vrše pritisak na Kinu, kritikuju je u svakoj prilici i pokušavaju da je diskredituju. Na prvi pogled jasno je ko kome predstavlja pretnju“, ocenio je Vang Ji.
Prema njegovim rečima, kineska skupština nikada nije usvajala zakone koji se odnose na unutrašnju politiku ili poslove SAD, dok je Vašington razmotrio i odobrio čitav niz različitih zakona koji predstavljaju grubo mešanje u unutrašnje poslove Kine, objasnio je on.
Takođe je napomenuo da kineski ratni brodovi i avioni nikada nisu demonstrirali silu u blizini vodenog i vazdušnog prostora Sjedinjenih Američkih Država, dok Vašington stalno šalje vojne brodove i avijaciju da „zveckaju oružjem“ na pragu Kine.