„Obratili smo pažnju na neke glasine i laži oko situacije sa izbijanjem bolesti, koje su gore od samog virusa. Verovatno ste primetili da je generalni direktor SZO nedavno ponovio da se nada da niko neće verovati glasinama i da ih neće širiti“, rekla je ona.
Portparolka je dodala da se „u nekim zemljama nadležne vladine institucije takođe već trude da pozovu na odgovornost one koji fabrikuju i šire ove glasine“.
Hua je saopštila da Državni komitet za zdravstvo Kine i Komitet za zdravstvo grada Vuhana svakodnevno održavaju sastanke i pružaju sve aktuelne informacije.
„Odgovoran odnos, otvorenost i transparentnost Kine, kao i odlučne i ozbiljne mere za borbu protiv širenja bolesti prepoznala je cela međunarodna zajednica“, dodala je portparolka.
Nakon izbijanja epidemije upale pluća izazvane novom vrstom koronavirusa i njegovim brzim širenjem, brojni mediji počeli su da izražavaju sumnju da kineske vlasti pružaju tačnu statistiku o broju žrtava i zaraženih. Ranije je viši stručnjak Svetske zdravstvene organizacije Džon Makenzi optužio kineske vlasti da nisu dovoljno brzo izveštavale o novim slučajevima koronavirusa u Vuhanu na početku epidemije.
Kinesko rukovodstvo je više puta izjavljivalo da se vlasti pridržavaju principa otvorenosti i transparentnosti u situaciji sa širenjem koronavirusa. Direktor SZO takođe je više puta isticao da su se kineske vlasti ovaj put naučile na svojim greškama i podržao poteze Pekinga u borbi protiv epidemije.
Epidemija kineskog koronavirusa
Kineske vlasti su 31. decembra obavestile Svetsku zdravstvenu organizaciju o epidemiji nepoznate upale pluća u gradu Vuhanu, u centralnom delu zemlje. Kineski stručnjaci utvrdili su 7. januara uzročnika bolesti — to je koronavirus 2019-nCoV.
Prema najnovijim podacima Centra za naučne i inženjerske sisteme Univerziteta „Džon Hopkins“, koji koristi podatke Svetske zdravstvene organizacije i kineskih zdravstvenih institucija, do sada je od novog koronavirusa umrlo više od 560 osoba, a više od 28.000 je zaraženo.