Predsednik Saveza Srba u Francuskoj: Više ne postoji prijateljstvo ove dve države

© Sputnik / Aleksandar MilačićZastave Srbije i Francuske ispred Palate „Srbija“
Zastave Srbije i Francuske ispred Palate „Srbija“ - Sputnik Srbija
Pratite nas
Predsednik Francuske Emanuel Makron pokušava da se nametne kao novi lider EU i da sve više utiče na prijem novih članica, ali mu spoljnu politiku diktira Amerika. Istorijsko prijateljstvo Francuske sa Srbijom ne postoji, postoje samo interesi.

Ovo je za Sputnjik izjavio predsednik Saveza Srba u Francuskoj Đuro Ćetković u emisiji „Od četvrtka do četvrtka.“

On nam objašnjava da spoljnu politiku Francuske ne vodi Emanuel Makron, već Ministarstvo inostranih poslova, u kom rade atlantisti koji su školovani da slede politiku SAD.

„Kao što Tramp u Americi može malo toga da promeni, tako su i Makronu vezane ruke. On bi hteo mnogo da uradi ali ga u spoljnoj politici ograničavaju, sa jedne strane Angela Merkel, a sa druge Donald Tramp“, ističe Ćetković, koji je već četiri decenije u Francuskoj.

Nema prijateljstva Srbije i Francuske

Tezu da istorijsko prijateljstvo Francuske sa Srbijom ne postoji, već da postoje samo čisto ekonomski interesi, naš sagovornik objašnjava rečima:

„Francuska sledi svoje interese i voli Srbiju onoliko koliko može da ih ostvari. Makron je u Beogradu održao divan govor koji je bio lek za dušu za sve Srbe, ali svi mi treba da shvatimo da je Francuska kupila beogradski aerodrom i da želi da u beogradski metro ugradi svoju tehnologiju. Zvuči brutalno, ali je tako, nema tu ljubavi iz stogodišnjeg prijateljstva“.

Ipak, naš sagovornik kaže da u francuskom narodu postoji kult srpske vojske i da mnogi koji su imali svoje pretke na Solunskom frontu to pamte i cene. Međutim, dodaje on, obični Francuzi o tome ne znaju ništa, niti ih to zanima.

„S tim u vezi, ne treba da nas čudi gde je sedeo srpski predsednik na obeležavanju stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata u Parizu. To je bio veliki skandal šefa protokola i tehničkog osoblja. Iako je nakon toga Makron došao u Beograd i održao emotivni govor, ipak je ostala knedla u grlu svima nama“, kaže naš sagovornik.

Pali vojnici čekaju venac predsednika

Ćetković smatra da bi predsednik Srbije, ma ko to bio, trebao prilikom državnih poseta da posećuje groblje palih srpskih boraca u Parizu i da polaže vence, baš kao što to čine ruski i francuski državici kada dolaze u Beograd.

„U predgrađu Pariza postoji Srpsko vojničko groblje, gde ima 748 grobova srpskih vojnika iz Prvog svetskog rata i grob Esad paše. On je bio prvi ministar albanske vlade 1916. godine, koji je pomogao srpskoj vojsci kralja Petra da prođu oko Tirane. Zbog toga su ga Albanci prognali u izgnanstvo, a nastradao je u Parizu prilikom trećeg atentata. Njegova želja je bila da se sahrani sa srpskim vojnicima, što govori da nismo sa njima bili uvek krvni neprijatelji“, rekao je Ćetković.

Cilj Saveza — očuvanje kulturne baštine Srba

Savez Srba u Francuskoj postoji od 1912. godine i osnovali su ga prvi studenti koji su otišli na školovanje. On je danas krovna organizacija koja prikuplja klubove koji pomažu našem narodu da se integriše u francusko društvo, ali i ne dozvoljava asimilaciju, tako što radi na tome da se čuvaju naš jezik, kultura i religija.

Predsednik Saveza kaže da on pokušava u najboljem svetlu da predstavi Srbiju i da ima što više prijatelja u francuskim institucijama.

„Mi imamo dve parlamentarke u Makronovoj stranci — Živku Park i Ljiljanu Targi. Živka Park je povodom 180 godina diplomatskih odnosa Srbije i Francuske napravila i prijem u Parlamentu, koji je bio izuzetno posećen, a naš Savez nastavlja tradiciju organizovanja Svetosavskog bala. Prvi put ove godine ćemo u saradnji sa Kancelarijom za Kosovo i Metohiju organizovati Svetosavski bal i u Zubinom Potoku i potrudićemo se da Pariz dočaramo tamošnjim stanovnicima“, izjavio je Ćetković.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala