Natpis na tabli uključuje lekove za grčenje, trzaje i druge probleme u vezi sa radom mišića, koje su Asirci nazivali imenom „Benu“, a koje se i danas koristi u označavanju simptoma epilepsije.
Trol Pank Arbol, istraživač asirske kulture sa Univerziteta u Kopenhagenu, došao je do zanimljivog otkrića dok je proučavao drevnu ploču u Muzeju Drevnog Bliskog Istoka u Berlinu.
„Prvi sam primetio crtež, uprkos tome što je tekst istraživačima dostupan već decenijama. On se danas, zbog oštećenja na rukopisu, ne vidi tako lako, osim ukoliko ne znate da je tu“, rekao je Arbol za sajt „Lajv sajens“.
#JustDiscovered:
— Rob Cassius 🧬 (@robcassius) January 7, 2020
A drawing of a demon blamed for Bannu (epileptic seizures) has been discovered on a well known 2,7000 year old Assyrian clay tablet.
The tablet comes from a family of exorcists who lived in 650 B.C. in the city of Assur, now northern Iraq. pic.twitter.com/RgKhgd1BYG
Crtež je opisao kao prikaz „stvarnog demona nasuprot ostalih uporednih crteža koji generalno prikazuju figuricu napravljenu tokom rituala uklanjanja bolesti“.
Arbol je rekao da je pločica nađena u biblioteci porodice egzorcista koja je živela u gradu Asuru oko 650. godine pre nove ere, a koja se danas nalazi na teritoriji severnog Iraka.
U svom istraživanju on je istakao da demon poznat kao Benu ima „zakrivljene rogove, zmijski jezik i verovatno oko nalik gmizavcu“.
Dodao je i da su naučnici već duže vreme znali da su Asirci i Vavilonci bolesti doživljavali kao pojave koje su prouzrokovali „bogovi, demoni ili veštice“, čime su se iscelitelji bavili.
„Ali ovo je prvi put da smo uspeli da povežemo jednu od veoma retkih ilustracija demona u medicinskim tekstovima sa specifičnom bolešću epilepsijom, koju su Asirci i Vavilonci nazivali Benu“, istakao je Arbol.
Natpis na pločici koji sadrži lekove za simptome epilepsije napisan je u klinopisu, drevnom sistemu slova stvorenom pritiskom trouglaste olovke u omekšanu glinu.