Do razgovora je došlo na inicijativu nemačke strane, navodi se u saopštenju Kremlja.
Putin i Merkelova, koji su se sastali pre samo dva dana u Moskvi, razgovarali su i o pripremama za međunarodnu konferenciju o Libiji koja treba da bude održana u Berlinu.
Lideri Rusije i Nemačke razgovarali su o Libiji i u subotu tokom susreta u Moskvi. Ruski predsednik upozorio je tada da bi situacija u Libiji mogla negativno da utiče ne samo na taj region, nego i na celu Evropu.
U današnjim pregovorima u ruskoj prestonici učestvovali su predsednik Vlade nacionalnog jedinstva Fajez Saradž i komandant Libijske nacionalne armije, general Halifa Haftar, a pre toga održani su i rusko-turski pregovori u formatu „2+2“ (ministri spoljnih poslova i odbrane) posvećeni rešavanju situacije u Libiji.
Po okončanju sastanka sporazum o prekidu vatre je potpisao Saradž, dok se očekuje Haftarova odluka.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ocenio je da je postignut određeni napredak na tim pregovorima.
„Razmatran je dokument koji će omogućiti da se konkretizuju pitanja u vezi s prekidom vatre. Prekid vatre je proglašen u ponoć, u nedelju 12. januara. Završni dokument je danas detaljno razmatran. On je bio predmet ozbiljnih pregovora. Možemo da saopštimo da je postignut određeni napredak“, izjavio je Lavrov.
Haftar i predsednik Parlamenta u Tobruku Akil Saleh smatraju da je taj dokument pozitivan.
Oni su zatražili dodatno vreme, do jutra, da odluče da li će ga potpisati.
Lavrov se nada da će njihova odluka biti pozitivna.
Sporazum o prekidu vatre u Libiji predviđa povlačenje sukobljenih snaga, moratorijum na ulazak turskih trupa i međunarodnu kontrolu poštovanja sporazuma, javila je televizija „El Arabija“, pozivajući se na svoje izvore. Poštovanje primirja će istovremeno nadgledati UN i Rusija.
Rusija će, kao međunarodna strana, kontrolisati poštovanje prekida vatre. Ona će u Libiju poslati inspekcije koje će pratiti situaciju. Osim toga, poštovanje sporazuma pratiće Ujedinjene nacije. Pod međunarodnim nadzorom biće morske i kopnene luke.