Oni su se prvi put sastali 2002. godine, kada su se u Viborgu obeležavali Dani oblasti Veliki Ustjug. Tada je dogovoreno da se ruski Deda Mraz svake godine sastaje sa svojim finskim kolegom na granici.
Ded Moroz poletel v Finlяndiю k svoemu inostrannomu kollege Йoulupukki💙
— Dikiй Peterburg (@Wild_SPb) December 18, 2019
Nakolduйte tam oba, čtobы v Peterburge nastupila nastoящaя krasivaя zima! pic.twitter.com/Wnt8WxhSUo
Deda Mraz iz Velikog Ustjuga i finski Joulupuki sastali su se na carinskom prelazu „Brusničnoe“, gde je održan praznični koncert koji su uveličali umetnici iz ruskog Viborga i finskog grada Lapenranta.

Deda Mraz je poklonio Joulupukiju suvenir — grb Viborga napravljen od čokolade, dok je zauzvrat dobio božićnu korpu sa medenjacima sa đumbirom i drugim slatkišima.
„Deda Mraz i Joulupuki razgovarali su o tome kako nema snega i razmatrali kako da reše taj problem do Nove godine, da bi ljudi dočekali praznik dobro raspoloženi. Dva čarobnjaka su ispričali jedan drugom kakve poklone deca traže za Novu godinu i Božić“, navodi se u saopštenju.
Prema rečima Deda Mraza, već je dobio više od tri miliona pisama, koja su stigla na njegovu adresu u Velikom Ustjugu. Među pismima se posebno izdavaju ona u kojima deca pišu o svojim željama da čine dobra dela.
V «Brusničnom» horovod vodili. Ded Moroz i Йoulupukki obmenяlisь podarkami na granice Rossii i Finlяndii https://t.co/xqmPeYdatd pic.twitter.com/0PtuhfXSNv
— Fontanka. Novosti (@fontanka_news) December 18, 2019
Prema finskoj tradiciji, Joulupuki u božićnoj noći donosi deci poklone. Danas izgleda kao i svaki drugi Deda Mraz sa crveno-belom bundom i bradom, ali je ipak zadržao neke nacionalne karakteristike.
Ruski Deda Mraz putuje po Rusiji i posećuje socijalne ustanove, dečije bolnice, mnogočlane porodice i pali prve svećice na glavnim gradskim jelkama.