Kako navode izvori agencije, učesnici predstojećeg ministarskog sastanka OPEK+ ove nedelje „će razgovarati o mogućnosti povećanja, a ne smanjenja aktuelnog nivoa proizvodnje nafte“. „Šta je razlog? Oni smatraju da će se tempo neprekidnog rasta proizvodnje nafte u Sjedinjenim Američkim Državama ozbiljno smanjiti sledeće godine“, navodi se u tekstu. Takođe se ističe da OPEK+ smatra „da je došao kraj ’zlatnog doba‘ američke naftne revolucije“.
Agencija navodi da neki stručnjaci koji rade u ovoj industriji takođe smatraju da nivo proizvodnje nafte u Sjedinjenim Američkim Državama 2020. godine neće značajnije porasti kao u tekućoj ili 2018. godini. List napominje da su izvori među zvaničnicima zemalja OPEK-a izrazili uverenje da bi globalna potražnja za naftom mogla porasti više nego što se prognozira.
„Zemlje OPEK+ (24 zemlje-izvoznice nafte, uključujući Rusiju) koordinisano upravljaju proizvodnjom od 2017. godine. Na sastanku u julu one su produžile sporazume o smanjenju proizvodnje nafte za 1,2 miliona barela dnevno na nivo iz oktobra 2018. godine, od čega 812 hiljada barela dnevno pada na zemlje OPEK-a. Sada sporazum važi do kraja marta 2020. godine. Glavne kvote za smanjenje padaju na najveće strane sporazuma — Rusiju i Saudijsku Arabiju (228 hiljada i 322 hiljade barela dnevno).
Na sastanku koji će biti održan 5. i 6. decembra u Beču, zemlje-članice OPEK+ razmatraće nivoe proizvodnje nafte posle marta 2020. godine.