Kako prenose mediji, poslanici u Bundestagu su taj projekat ocenili kao „nezamenljivi element u Nemačkoj neophodan za snabdevanje energijom“, kao i da izgradnja tog gasovoda odgovara interesima Evrope, ali i same Nemačke.
„Bilo kakvo zatezanje sa puštanjem u rad tog gasovoda ugrožava snabdevanjem energijom. Savezna vlada bi trebalo zajedno sa drugim evropskim zemljama da pripremi mere kako bi onesposobile bilo kakve američke sankcije“, dodaje se u saopštenju te nemačke partije.
Pozvali su i da se iz nemačke Banke za razvoj opredeli određena suma sredstava u slučaju da trošak izgradnje gasovoda bude veći nego što je predviđeno.
Izgradnja gasovoda „Severni tok 2“
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi pedeset pet milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. Novi cevovod trebalo bi da bude izgrađen pored „Severnog toka“.
Danska je prošle nedelje izdala dozvolu za polaganje cevi gasovoda jugoistočno od Bornholma u Baltičkom moru. Ranije je projekat bio dogovoren sa Nemačkom, Švedskom i Finskom.
Protiv realizacije gasovoda se zalaže nekoliko država, a naročito Ukrajina, koja se plaši gubitaka prihoda od ruskog goriva, i Sjedinjene Američke Države, koje imaju ambiciozne namere za izvoz svog gasa u Evropu. Osim toga, Letonija, Litvanija i Poljska smatraju da je to politički projekat.