Grupa francuskih naučnika tvrdi da je otkrila mesto na Zemlji gde život ne može postojati, uprkos prisustvu vode u tom području.
U studiji koja je objavljena u časopisu „Nature Ecology & Evolution“ tim biologa francuske Nacionalne istraživačke agencije CNRS i Univerziteta Pariz-Sud potvrdio je da su do ovih saznanja došli tokom posete „nepristupačnim“ Dalol hidrotermalnim bazenima u severnoj Etiopiji, blizu granice sa Eritrejom.
„Identifikovali smo dve glavne fizičko-hemijske barijere koje sprečavaju da život napreduje i pored prisustva vode, uprkos tome što je tečna voda na površini planete široko prihvaćen kriterijum za život“, tvrde istraživači.
Između 2016. i 2018. godine oni su koristili čitav niz naučnih tehnika kako bi pretražili bilo kakav trag života u jezeru Dalol, ali su zaključili da ekstremne količine fiziološke kiseline ima previše za bilo koji organizam.
Naučnici su objasnili da, osim činjenice da je voda u oblasti Dalol izuzetno kisela i slana, sadrži i ogromnu količinu magnezijuma.
"Archaea, biomorphs and life limits at the geothermal field of Dallol", the 'behind the paper' story by Puri on our @NatureEcoEvo article on the Dallol multiextreme environment. pic.twitter.com/eyh5a3Ud9x
— DEEM team Orsay (@DEEMteam_Orsay) October 29, 2019
Ovo je potvrdilo i teoriju da ta voda ne sadrži nikakve štetne materije ili bakterije, jer pod takvim uslovima žive ćelije se uništavaju.
Ranija studija područja Dalol tvrdila je da je otkrila neke dokaze o izuzetno sićušnom životu mikroba koji je preživeo, uprkos specifičnim uslovima.
Istraživači su izrazili nadu da će njihova otkrića biti značajna za ograničenje pretpostavljenih parametara za uslove života.