Da su rezultati zdravstvenih pregleda migranata u Bosni upozoravajući, govore podaci da je prošlog meseca jedna osoba bila zaražena malarijom, kao i da su među migrantima registrovani oboleli od side, hepatitisa B, C i tuberkuloze.
Direktor nevladine organizacije „484“ Vladimir Petronijević kaže da je nemoguće znati da li je neko od obolelih migranata u BiH stigao iz Srbije. On napominje da mi imamo strogu zdravstvenu kontrolu koja se puno razlikuje od onoga što se dešava u BiH. Naš sagovornik dodaje da migranti u BiH dolaze i iz Crne Gore, ali i iz drugih pravaca.
Kontrole su stalne
„U Srbiji je situacija u odnosu na BiH bitno drugačija, jer pored centara koje imamo kao stalne, imamo i privremene centre. Izgrađen je takav sistem da svi migranti koji prolaze kroz centre, imaju obavezan zdravstveni pregled. U isto vreme, ako se pojavi potreba, oni se upućuju zdravstvenim centrima u Srbiji“, objašnjava naš sagovornik.
On kaže da u tom smislu u Srbiji postoji red u svih 18 kampova, u kojima se nalaze registrovani migranti. Ipak, ističe da i u Srbiji, kao i svuda, postoji deo migranata koji se ne registruju, već pokušavaju da na druge načine stignu na ciljano odredište. Pa tako, dolaze i do Bosne.
Mediji da provere
U tim slučajevima teško je reagovati i imati potpuni uvid u zdravstveno stanje tih migranata. Ali, Petronijević kaže da je broj tih neregistrovanih zanemarljivo mali, a da naši kapaciteti pokrivaju broj prisutnih migranata.
„Taj broj varira uvek između tri i po i četiri hiljade koji borave kod nas. Imamo potrebne kapacitete, shodno rutama koje su ustaljene, a to su iz pravca Makedonije i Bugarske, plus oni koje dobijamo iz Hrvatske i Mađarske“, kaže on.
Petronijević upozorava da i mediji znaju da „napumpaju“ priče kada su migranti u pitanju, što dovodi do panike među stanovništvom i apeluje da se sve informacije prvo provere na relevantnim mestima.