Hrvatska, Mađarska, Slovačka i Slovenija dogovorile su se o uspostavljanju zajedničke komande snaga specijalnih operacija pod okriljem NATO-a, navedeno je u saopštenju objavljenom na veb-sajtu Alijanse.
Očekuje se da će formiranje nove strukture biti završeno pre kraja 2021, a da će ona do decembra 2024. biti u potpunosti operativna.
Interesantno je da je vest o zajedničkoj komandi četiri zemlje, od kojih se dve graniče sa Srbijom objavljena u vreme dok ruski sistemi S-400 i „Pancir S“ učestvuju za zajedničkim srpsko-ruskim vojnim vežbama „Slovensko bratstvo 2019“ u našoj zemlji.
Pozerska dimenzija
„To je pre potreba NATO-a da demonstrira da nešto čini i potez koji ima jednu pozersku dimenziju, kako bi se javnosti tih zemalja predstavilo da je NATO aktivan. Inače, ta komanda za nas nema praktično nikakav značaj“, smatra Anđelković.
Prema njegovim rečima, reč je o zemljama „prilično heterogenog opredeljenja“, od Mađarske, koja nastoji da ima dobre odnose i sa Rusijom i Srbijom, do Hrvatske, koja je izrazito antisrpski nastrojena.
„Moguće je da se radi o psihološkoj potrebi NATO-a da deluje posle stacioniranja ruskih sistema S-400 i ’Pancir‘ u Srbiji da bi pokazali da NATO nešto preduzima, ali mi na to ne bi trebalo da se obaziremo već da jačamo svoju vojsku i saradnju sa Rusijom“, ističe sagovornik Sputnjika.
Prema njegovim rečima, Crna Gora je izostavljena iz ovog aranžmana, jer nije deo tog regiona.
Neka se spreme — Crna Gora i…
„Reč je o zemljama Srednje Evrope koje se povezuju, a Crna Gora, kao isključivo mediteranska zemlja, ne može biti deo tog paketa, što ne znači da NATO ne planira da u narednim koracima stvara sličnu komandu. Primera radi, za Crnu Goru, Albaniju i možda za još neku zemlju“, zaključio je Anđelković.
U saopštenju NATO-a se navodi da su ministri odbrane četiri zemlje potpisali Memorandum o razumevanju za formiranje Regionalne komande za posebne operacije tokom sastanka koji je održan u petak u Briselu.
Cilj zajedničke komande je „povećanje sposobnosti ove četiri države da efikasno koriste svoje specijalne snage“, pod mađarskim vođstvom.
„Veoma svestran alat“
U izjavi je takođe istaknuto da će komanda svakoj članici omogućiti da „koristi sopstvene jedinice zasebno, istovremeno koristeći integrisanu zajedničku strukturu koja se može aktivirati za njihovo razmeštanje“.
Govoreći na ceremoniji potpisivanja, zamenik generalnog sekretara NATO-a Mirča Đeoana opisao je zajedničku komandu kao „veoma svestran alat“ za rešavanje sukoba modernog doba.
Stvaranje nove strukture dolazi dok NATO nastavlja da pojačava svoje vojno prisustvo u Evropi, posebno u istočnoevropskim državama. Ova inicijativa započela je nakon ukrajinskog puča 2014. godine, a NATO je navodno uplitanje Rusije u taj sukob naveo kao opravdanje ovog poteza.
Moskva je više puta negirala optužbe, nazivajući raspoređivanje NATO snaga u blizini ruskih granica provokacijom.