Posle intonacija srpske i ruske himne, događaj je otvorio poznati ruski umetnik Nikolaj Golodenko, uz izvođenje patriotske pesme „Poklonimo se tim velikim godinama“.
Otpravnik poslova ambasade Republike Srbije u Moskvi, ministar-savetnik Slavoljub Carić zahvalio se prisutnim gostima na njihovom doprinosu u pobedi nad zajedničkim neprijateljem u Drugom svetskom ratu.
„Zahvaljujući vama, mi danas živimo u slobodnom i bezbrižnom svetu“, rekao je Carić.
Carić je istakao da se danas susrećemo sa pokušajima prekrajanja istorije od strane pojedinih država, te da su ti pokušaji sveobuhvatni u nameri da optuže Rusiju za započinjanje rata, zaključenjem Pakta Molotov-Ribentrop, a to je, kako je rekao, suštinski netačno i ceo svet je dužan da to zna.
Nikolaj Paničev, predsednik Komisije za međunarodnu i međuregionalnu saradnju moskovskog gradskog saveta veterana, naglasio je da velika pobeda ima veliku cenu i da su jedino Rusija, Jugoslavija, a naročito Srbija, pružile dostojan otpor fašizmu u Evropi.
On je istakao da se moramo boriti protiv svih pokušaja evropskih demokratija da prepišu ishod istorije Drugog svetskog rata i optuže Rusiju za njegov početak.
Valerij Jegoškin, bivši ambasador Ruske Federacije u Republici Jugoslaviji od 2000-2002. godine, počasni građanin Aleksinca, naglašava da je Beograd bio oslobođen zajedničkim snagama Crvene armije i jugoslovenskih partizanskih jedinica.
„Istorija naših naroda je istorija ne samo zajedničke kulture i duhovnosti, već i zajedničke borbe protiv agresora za slobodu i nezavisnost“, rekao je Jegoškin.
Prema njegovim rečima, osnovni zadatak Udruženja ruskih diplomata je da buduća pokolenja ne zaborave krv koju su naši preci prolivali za slobodu i nezavisnost. Zato je veoma važna saradnja sa srpskim prijateljima.
Ratni veterani Lav Kacevič i Jurij Lenčevski, koji su učestvovali u oslobađanju Mađarske, Austrije i Jugoslavije, podelili su svoja iskustva iz rata i uspomene na oslobođenje Beograda sa prisutnim gostima i članovima ambasade.