Stručnjaci su krenuli u ekspediciju u vode istočnog Arktika, kako bi proučavali biogeohemijske i ekološke posledice topljenja podvodnog permafrosta. Konkretno, oni su istraživali jedan od delova Istočnosibirskog mora, gde su ranije otkrivene gasne fontane.
Emisiju gasa nisu samo zabeležili specijalnim instrumentima — naučnici su i svojim očima videli „nisku“ metana kako se diže iz morskih dubina.
„Ovo je najmoćnija fontana koju sam ikada video. Ona se manifestuje povećanjem koncentracije metana u vazduhu i do 16 ppm (miliona delova), što je devet puta više od prosečnih planetarnih vrednosti. Niko nikada ranije nije zabeležio nešto slično“, rekao je rukovodilac ekspedicije Igor Semiletov, profesor Tomskog univerziteta i dopisni član Ruske akademije nauka.
Površina gasne fontane bila je četiri do pet kvadratnih metara. Naučnici su uspeli da uzmu uzorak čak i bez specijalnih uređaja: voda koja je „vrila“ sa metanom mogla je da se zahvata vedrima. Komprimovani gas uzorkovan je u nekoliko cilindara.