U Ekvadoru su juče škole bile zatvorene, a saobraćaj je zbog štrajka bio otežan ili prekinut u više regiona.
U Kitu nisu vozili autobusi i taksi vozila, a učenici su izašli na ulice i pridružili se drugim demonstrantima koji su blokirali ulice i palili gume.
#BREAKING #Ecuador declares state of emergency, says 19 people arrested, amid massive protests against fuel subsidy cuts pic.twitter.com/wrArnBBbXn
— Guy Elster (@guyelster) October 3, 2019
„Da bi se osigurala bezbednost građana i izbegao haos, proglasio sam vanredno stanje na nacionalnom nivou“, rekao je Moreno posle sastanka Vlade.
Vanredno stanje omogućava uspostavljanje zona bezbednosti na teritoriji Ekvadora, suspenziju ili ograničavanje nekih prava, poput slobode kretanja i uvođenje cenzure u medije.
Takođe, sada će biti moguće angažovanje vojske i policije na očuvanju javnog reda.
Ustav Ekvadora predviđa da te mere mogu biti na snazi 60 dana, a nakon toga produžene za još 30 dana.
#Ecuador | Public transport drivers started a nationwide strike to protest the elimination of gasoline subsidies announced by President #LeninMoreno. #InPictures pic.twitter.com/oVRKvDbcM0
— teleSUR English (@telesurenglish) October 3, 2019
Demonstranti su se odmah nakon toga nedaleko od zgrade Vlade sukobili s policijom, gađajući policajce kamenjem i „molotovljevim koktelima“. Policija je na to odgovorila suzavcem.
Građani su besni na Vladu zbog ukidanja subvencija na dizel i gas u okviru sporazuma s Međunarodnim monetarnim fondom potpisanim u martu, koji je doveo do povećanja carinskih nameta i do 123 odsto.
Sporazumom je dogovoreno da MMF pozajmi Ekvadoru 4,2 milijarde dolara u zamenu za ekonomske reforme u periodu od tri godine.
Ekvador se nalazi u finansijskim problemima i Vlada je primorana da se zadužuje u inostranstvu. Centralna banka je u julu procenila da dug iznosi 36 odsto BDP-a. Moreno za deficit optužuje svog prethodnika na čelu države Rafaela Koreu, koji je je bio predsednik od 2007. do 2017. godine.