Fotografije, dokumenta, plakati, karte i planovi vojnih operacija detaljno govore o junačkom otporu sovjetskog naroda protiv okupacionog režima nacističke Nemačke na teritoriji Belorusije, koji je trajao do kraja jula 1944. godine i obuhvatio je ratne operacije grupacija Crvene Armije, partizana, ilegalnu borbu i otpor civila, stoji u saopštenju Ruskog doma.
Duge tri godine je beloruska zemlja patila pod fašističkim jarmom. Put ka njenom oslobođenju otpočeo je 1943. godine, kada su, zahvaljujući Smolenskoj, Brjanskoj, Černigovsko-Pripjatskoj, Lepeljskoj i Gomeljsko-Rečickoj operaciji, oslobođeni prvi beloruski gradovi.
Potpuno oslobođenje Belorusije je nastupilo 1944. godine, tokom jedne od najvećih i najznačajnijih vojnih operacija Velikog Otadžbinskog rata — Beloruske strateške ofanzivne operacije „Bagration“, koja je rezultirala oslobođenjem Belorusije, dela Baltika i Poljske i omogućila je izlazak prema granici Istočne Prusije.
Borbe, koje su se odvijale na ogromnoj teritoriji, odlikovale su se žestokim i beskompromisnim otporom i postale su značajan deo istorije Velikog Otadžbinskog rata, svetla stranica njegove junačke i tragične istorije.
Izložbu je priredio Državni muzej istorije ruske književnosti „Vladimir Ivanovič Dalj“, u saradnji sa Beloruskim državnim muzejom istorije Velikog Otadžbinskog rata, Državnim centralnim muzejom savremene istorije Rusije i Centralnim muzejom Velikog Otadžbinskog rata, zaključuje se u saopštenju.