Odluka je doneta nakon što je, pre nekoliko meseci, u odbor te agencije izabran Naser Šalja, bivši komandant terorističke OVK, kojeg predstavnici diplomatskih misija u Prištini smatraju nekvalifikovanim, piše prištinska „Gazeta ekspres“.
Filip Kosnet, američki ambasador u Prištini, saopštio je da je podneo ostavku na članstvo u odboru ove agencije i obrazložio je svoje napuštanje podsetivši na stav iznet na dan kada je Šalja izabran.
„SAD su podnele ostavku u Odboru kosovske Agencije za poređenje i verifikaciju imovine, kao što je to učinila Velika Britanija ranije. Nećemo nastaviti da učestvujemo, jer rukovodstvo tog odbora služi ličnijim i političkim interesima, više nego ljudima. Izbor nekvalifikovanih osoba na vladinim pozicijama šteti imidžu Kosova i gubi poverenje naroda“, napisao je Kosnet na svom profilu na Tviteru.
Ranije je ambasador zahtevao da se nekvalifikovani i oni koji zauzmu pozicije kroz nepotizam i klijentelizam — uklone iz (privremenih) prištinskih institucija.
„Kosnet“ je i pre nekoliko meseci javno zatražio da Šalja podnese ostavku na tu funkciju, ali parlament privremenih institucija u Prištini ipak nije verifikovao njegov izbor.
Prethodno je britanski ambasador Ruri Okonel izašao iz odbora iz istih razloga, ocenivši tada — da je imenovanje Šalje kršenje Memoranduma o razumevanju, koje su potpisali ta ambasada i parlament privremenih institucija u Prištini.
On je pozdravio odluku ambasade SAD, koja je sledila njegov primer i povukla se iz ove agencije, prenelo je „Kosovo onlajn“ pisanje prištinske štampe.
On je rekao da će nepotizam i korupcija uništiti Kosovo, te da „kosovski prijatelji“ gube strpljenje.
Oglasio se i nemački ambasador Kristijan Held, koji je na svom profilu na Tviteru naveo — da se na javne pozicije na Kosovu gleda kao na „nagradu“.
Ocenio je i da strani ambasadori ne mogu da budu tretirani kao „zavese za prozore“.