Meksiko će preuzeti „pravne radnje“ radi zaštite svojih građana u SAD, izjavio je ministar spoljnih poslova Meksika Marselo Ebrard, nakon masakra u El Pasu, u kojem je napadač ubio 20, a ranio 26 ljudi. Tačnije, vrhovni tužilac Meksika razmatra podizanje optužnice protiv napadača Patrika Krusijusa na osnovu toga što je protiv državljana Meksika na tlu Sjedinjenih Država počinjen teroristički akt, rekao je Ebrard. U zavisnosti od toga kako se slučaj bude razvijao, moglo bi da dođe do izručenja Krusijusa Meksiku, dodao je šef meksičke diplomatije.
„Predsednik mi je dao uputstvo da osiguram da se ogorčenje Meksika pretvori u efikasne, brze, ekspeditivne i snažne pravne radnje kako bi Meksiko preuzeo inicijativu i zahtevao da se uspostave uslovi koji štite Meksikance u Sjedinjenim Državama“, istakao je Ebrard u videu koji je objavljen na Tviteru, obećavši da će uskoro pružiti dodatne informacije o preduzetim koracima.
Pucnjavu u kojoj je ubijeno najmanje šest meksičkih državljana najoštrije je osudio Hesus Seade, zamenik meksičkog ministra spoljnih poslova zadužen za Severnu Ameriku. On je za incident optužio retoriku mržnje koja se vodi širom SAD, navodeći da takvo stanje mora da prestane. Seade, međutim, nikoga posebno nije apostrofirao kao krivca za širenje retorike mržnje.
„Savremeni svet ne može da dozvoli ovakva dela ksenofobičnog varvarizma“, napisao je on na Tviteru. „U potpunosti zaustavite retoriku koja ih podstiče.“
Patrik Krusijus (21), naoružan automatskom puškom „kalašnjikov“, upao je u tržni centar Volmart u El Pasu u Teksasu i nasumično pucao u ljude. Američke vlasti zločin tretiraju kao akt domaćeg terorizma.
Uoči masakra, na društvene mreže postavljen je „manifest“, koji se pripisuje ubici, u kojem se iznose ekstremistički stavovi, a masakr je proglašen reakcijom na takozvanu „hispanoameričku invaziju“ na Teksas.