„Može se izmisliti bilo šta, uključujući i priču o ’lažnom dži-pi-esu‘. Međutim, uvek se treba zapitati zašto je Rusiji potrebno da stvori veštačku napetost u tom delu sveta?“, rekao je Morozov.
„Šta će im to da Britanci i Amerikanci zbog ’podmetnutih informacija‘ izvlače oružje i prete povećanjem svog prisustva u tom regionu?“, zapitao se Morozov.
Po njegovim rečima, to je „neka vrsta vojno-strateškog mazohizma, koji uopšte nije karakterističan za rusku vojnu strategiju“.
„Naprotiv: smisli još jednu glupost o ruskoj pretnji i naoružavaj se — to je savremena strategija kolektivnog Zapada“, dodao je Morozov.
Prema rečima senatora, to mnogo liči na „paranoju“.
I predsednik Komisije Saveta Federacije za informacionu politiku Aleksej Puškov prokomentarisao je pisanja britanskog tabloida.
„U Londonu su dugo tvrdili da je Rusija izvršila ’akt agresije‘, zaplenivši ukrajinski brod u Kerčkom moreuzu, iako je to bila provokacija Porošenka. Sada pokušavaju da optuže Rusiju za učešće u iranskoj zapleni britanskog tankera. Stručnjaci ’fejk njuza‘ nikad ne idu na odmor“, napisao je Puškov na Tviteru.
V Londone dolgo utverždali, čto Rossiя soveršila «akt agressii», zaderžav ukrainskie suda v Kerčenskom prolive, hotя эto bыla provokaciя Porošenko. Teperь pыtaюtsя obvinitь Rossiю v učastii v areste britanskogo tankera Iranom. Specы po «feйk nьюs» nikogda ne uhodяt v otpusk.
— Alekseй Puškov (@Alexey_Pushkov) July 21, 2019
Ranije je tabloid „Sandej miror“, pozivajući se na neimenovane izvore, saopštio da britanska obaveštajna služba MI-6 i Centar za vladine komunikacije Velike Britanije (GCHQ) proveravaju verziju da Rusija može biti umešana u iransku zaplenu tankera „Stena impero“. Navodno, „postoji podozrenje“ da se britanski tanker mogao naći u iranskim vodama zbog lažnih koordinata dži-pi-esa, koje je iranska obaveštajna služba navodno mogla da pošalje uz pomoć „ruske špijunske tehnologije“.