„Mislim da je došlo vreme da se čitav ruski nuklearni arsenal obuhvati Sporazumom o kontroli naoružanja“, rekao je Esper u izjavi za Senat.
„Produženje ugovora START-3 potencijalno bi se moglo uklopiti u nove okvire kontrole naoružanja... Ministarstvo odbrane (SAD) je zabrinuto što novi sporazum ne uključuje poboljšanje i rast nestrateškog nuklearnog naoružanja koje Rusija ima na raspolaganju. Koliko shvatam, predsednik (Donald Tramp) je naredio svom timu za nacionalnu bezbednost da razmišlja o kontroli naoružanja u širem smislu i onom što se tiče sistema naoružanja koje pokriva i što se tiče zemalja koje uključuje. Potrebno je ograničiti ubrzani rast nuklearnog potencijala Kine. Ako budem izabran, podržaću ovaj proces“, rekao je Esper.
„Rusija modernizuje i proširuje postojeći arsenal od oko 2.000 nestrateških nuklearnih punjenja koji se mogu postaviti na brodove, podmornice i avione, u kopnene snage, na sredstva za presretanje protivvazdušne/protivraketne odbrane. Nijedno od tih punjenja nije ograničeno nekim dogovorom o kontroli naoružanja“, ocenio je Esper.
„Nažalost, Rusija je odgovorila odbijanjem na prethodne američke napore za smanjenje nestrateškog nuklearnog naoružanja, ali napominjem da je Senat (SAD) uključio u rezoluciju o ratifikaciji novog Sporazuma o smanjenju strateškog naoružanja zahtev da budući sporazumi uključuju rusko nestrateško nuklearno oružje“, rekao je on.
Rusija i Sjedinjene Američke Države će 17. i 18. jula u Ženevi održati dijalog o strateškoj stabilnosti. Američki zvaničnici su izjavili agenciji Rojters da je planirano da se na pregovorima razmatra inicijativa američkog predsednika Donalda Trampa o potpisivanju širokog Sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja, uključujući Sjedinjene Američke Države, Rusiju i Kinu.