Opasna polna bolest u porastu — raširenija od side, uzrok velike smrtnosti novorođenčadi (video)

© Sputnik / Kirill Braga / Uđi u bazu fotografijaLaborant u kliničko-dijagnostičkoj laboratoriji poliklinike tokom analize krvi
Laborant u kliničko-dijagnostičkoj laboratoriji poliklinike tokom analize krvi - Sputnik Srbija
Pratite nas
Broj slučajeva sifilisa u svetu značajno je porastao tokom proteklih deset godina i ta je bolest, prvi put od 2000, postala češća u nekim zemljama od novih slučajeva zaraze HIV-om, upozorili su evropski stručnjaci.

Od 2010. zabeležen je porast od 70 odsto polno prenosivih bolesti, pokazuje izveštaj Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC), a porast je podstaknut polnim odnosima bez zaštite i rizičnijim seksualnim ponašanjem homoseksualnih muškaraca.

„Porast zaraze sifilisom koji uočavamo širom Evrope rezultat je nekoliko faktora, među kojima su polni odnosi bez zaštite poput kondoma i održavanje odnosa sa više partnera u kombinaciji s manjim strahom od zaraze HIV-om“, kaže Endru Amato Gauči, stručnjak ECDC-a za polno prenosive bolesti.

Evropski izveštaj usledio je nakon što je Svetska zdravstvena organizacija prošlog meseca objavila da se oko milion ljudi dnevno zarazi nekom polno prenosivom bolešću, preneo je hrvatski portal „Ekspres“.

Nelečeni sifilis prate teške komplikacije i kod žena i kod muškaraca, uključujući mrtvorođenčad ili smrti novorođenčadi i povećani rizik od zaraze HIV-om. Sifilis je bio među vodećim uzrocima smrti beba širom sveta u 2016.

ECDC sa sedištem u Stokholmu, koji prati zdravlje i bolesti u Evropi objavio je da je više od 260.000 slučajeva sifilisa zabeleženo u 30 zemalja od 2007. do 2017. U 2017. broj novih slučajeva sifilisa dostigao je najviši nivo, sa više od 33.000 prijavljenih slučajeva, prema ECDC-u. To znači da je prvi put od početka novog milenijuma u Evropi zabeleženo više novih slučajeva sifilisa nego novih slučajeva zaraze virusom HIV-a, koji uzrokuje sidu.

Problem varira od zemlje do zemlje, pa se stopa više nego udvostručila u pet zemalja – Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Irskoj, Islandu i na Malti, ali se prepolovila u Estoniji i Rumuniji.

Gotovo dve trećine novih slučajeva između 2007. i 2017. u kojima se znala seksualna orijentacija odnosilo se na homoseksualne muškarce, navodi ECDC i dodaje da su homoseksualni muškarci doprineli sa 23 odsto slučajeva, a žene sa 15 odsto novih slučajeva. Broj slučajeva otkrivenih među homoseksualnim muškarcima kretao se od manje od 20 odsto u Letoniji, Litvaniji i Rumuniji do više od 80 odsto u Francuskoj, Nemačkoj, Irskoj, Holandiji, Švedskoj i Britaniji.

Endru Amato Gauči kaže kako se čini da je pad zabrinutosti zbog zaraze HIV-om među homoseksualnim muškarcima doprineo širenju zaraze.

„Kako bismo preokrenuli trend moramo podsticati ljude na stalno korišćenje kondoma, kako s novim tako i s usputnim partnerima“, kaže on.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala