Berlin nije naveo nikakve dokaze za optužbe ruske medije za širenje propagande, izjavila je Zaharova.
„Ovo je još jedna epizoda diskriminacije ruskih novinara i uopšte novinara u celoj Nemačkoj. Pomenuti izveštaj je naredna faza podgrevanja atmosfere neprijateljstva i otrovnih strela oko ruskih medija koje zvanični Berlin ubrzano pretvara u pretnju u očima lokalne auditorije“, rekla je ona na brifingu.
Kako je naglasila, Rusija smatra da je takva politika nedopustiva, da krši „osnovne principe slobode medija i izražavanja mišljenja“.
„Mi skrećemo pažnju stručnih međunarodnih institucija, NVO sektora, pre svega, predstavnika OEBS-a po pitanju slobode medija u vezi sa ovom situacijom“, dodala je Zaharova.
O čemu je izveštaj
Prošle nedelje su MUP Nemačke i Federalni resor za zaštitu Ustava predstavili izveštaj za 2018. godinu, u kome se tvrdi da Rusija „širi propagandu i dezinformaciju različitim putevima“. U izveštaju se naglašava da se, uz uticaj Moskve, povećava medijsko prisustvo u Nemačkoj, a državne kompanije se maskiraju pod nezavisnim medijima, kako bi se na fin način uticalo na javnost. Iz izveštaja se navodi da su najvažniji u tome RT Dojč i agencija Sputnjik. Pritom, kontraobaveštajne službe su dopustile faktičku grešku, pošto ni Sputnjik, ni RT ne kriju svoj status državnog medija. U izveštaju se tvrdi da ruske specijalne službe uveliko koriste hakerske napade za dobijanje informacija koje su od „velike opasnosti za Nemačku i stalni izazov za kontraobaveštajnu službu“.O čemu je izveštaj Prošle nedelje su MUP Nemačke i Federalni resor za zaštitu ustava predstavili izveštaj za 2018. godinu, u kome se tvrdi da Rusija „širi propagandu i dezinformaciju različitim putevima“. U izveštaju se naglašava da se, uz uticaj Moskve, povećava medijsko prisustvo u Nemačkoj, a državne kompanije se maskiraju pod nezavisnim medijima, kako bi se na fin način uticalo na javnost. Iz izveštaja se navodi da su najvažniji u tome RT Dojč i agencija Sputnik. Pri tome, kontraobaveštajne službe su dopustile faktičku grešku, pošto ni Sputnjik, ni RT ne kriju svoj status državnog medija. U izveštaju se tvrdi da ruske specijalne službe uveliko koriste hakerske napade za dobijanje informacija koje su od „velike opasnosti za nemačku i stalni izazov za kontraobaveštajnu službu.