Na marginama međunarodnog debatnog kluba „Valdaj“, Sadžapur je za Sputnjik govorio do čega će dovesti trenutna napeta situacija između SAD i Irana, sa kim će Iran sarađivati kako bi se suprotstavio američkom pritisku, kao i protiv koga je, u stvari, usmerena sankciona politika koju SAD vodi protiv Irana.
S obzirom na trenutnu situaciju, kolika je verovatnoća da će tenzije između SAD i Irana eskalirati u rat?
— Naravno, postoji tenzija, ali stanje nije toliko kritično da bi preraslo u rat. SAD su svesne iranskih „crvenih linija“. Rohani je jasno stavio do znanja gde su granice.
Nakon što je predsednik SAD Donald Tramp uveo nove sankcije iranskom vrhovnom lideru i šefu diplomatije, iz iranskog Ministarstva spoljnih poslova izjavili su da su „zatvorili vrata diplomatiji“. Da li se slažete sa tom izjavom?
— Radi se o nediplomatskim, pa čak i o antidiplomatskim koracima SAD. Postoje kontradikcije u rečima i u postupcima Amerikanaca. Sa jedne strane, oni tvrde da žele pregovore, a sa druge, njihovi postupci protivreče diplomatskim naporima.
Kako će nove sankcije uticati na iransku ekonomiju?
— Nastavak sankcija je ekonomski izazov za Iran. Teoretski, one su usmerene protiv običnog naroda. Međutim, istorijsko iskustvo pokazuje da se ljudi izbore i sa najtežim izazovima.
Kako se suprotstaviti tome? Kakvu ulogu, u borbi protiv američkog pritiska, mogu imati zajednički finansijski mehanizmi?
— U protekle dve decenije SAD su radile tako da bi uspostavile kontrolu nad međunarodnim finansijskim sistemom. Pretvorili su dolar u svoje oružje i iskoristile ga kao vojno sredstvo. Svet je svestan da se treba suprotstaviti takvom poretku. Sada je pokrenut proces stvaranja raznih mehanizama. Na primer, Rusija i Iran su se dogovorili o poslovanju u nacionalnim valutama. Takvi mehanizmi mogu pomoći. Sistem koji su uspostavile SAD naići će na otpor globalne zajednice.