Na Balkanu se sve pamti: Kosovski bumerang se vraća Hrvatima

CC0 / piksabej / Hrvatska zastava
Hrvatska zastava - Sputnik Srbija
Pratite nas
Hrvatska je prva od bivših republika SFRJ požurila da prizna nezavisno Kosovo, a sada su neprijatno iznenađeni kad ih iz Italije i Mađarske podsećaju da su delovi današnje teritorije Hrvatske nekada bili njihovi.

Hrvatska se još nije opravila od šoka koji joj je priredio predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani tokom ceremonije obeležavanja Dana sećanja (na italijanske žrtve u Drugom svetskom ratu) u italijanskoj Bazovici, kada je Istru i Dalmaciju nazvao italijanskom, a slična poruka stigla je iz Mađarske. Međunarodna kancelarija za informisanje u sastavu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana objavila je kartu „istorijske“ Mađarske koja obuhvata i delove današnje Hrvatske.

​Naime, Mađarska je pre nekoliko dana proslavila Dan nacionalnog zajedništva, uveden 2010. godine, kojim se obeležava potpisivanje Trijanonskog mirovnog sporazuma iz 1920. godine. Njime je Mađarska izgubila dve trećine teritorija, a jedan deo se danas nalazi u Hrvatskoj. Na „istorijsku kartu“ Mađarske usledila je očekivana reakcija – za Hrvatsku je neprihvatljivo prikazivanje hrvatskih zemalja u neistinitom istorijskom kontekstu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih i evropskih pitanja Hrvatske.

© Foto : printskrin/RTRSMapa Italije sa delovima hrvatske teritorije
Na Balkanu se sve pamti: Kosovski bumerang se vraća Hrvatima - Sputnik Srbija
Mapa Italije sa delovima hrvatske teritorije

Tu oštru reakciju, koja je gotovo pa isto tako žustra kao kada Zagreb brani nezavisno „Kosovo“, Savo Štrbac iz Veritasa naziva „retoričkim bumerangom“, dodajući da „ko drugome jamu kopa može da se desi da sam u nju upadne“.

„Hrvatska se po mnogo čemu ogrešila o Srbe. Mi smo tamo bili konstitutivan narod, to nam je oduzeto. Republika Srpska Krajina ne samo da nije  priznata, već ju je Hrvatska etnički očistila od Srba. A jedva su dočekali da priznaju nezavisno Kosovo“, podseća naš sagovornik.

Sve se pamti, dodaje Štrbac, i napominje da je činjenica, što potvrđuju i ove poruke iz Italije i Mađarske, da bi u nekom periodu, u ovom svetskom premetanju, moglo i njima da se desi ono što se dešava Srbiji sa Kosovom.

„Na ovim trusnim balkanskim prostorima sve je promenljivo i ništa nije završeno, niti okončano. Zato političari treba da budu vrlo obazrivi kad daju izjave o teritorijama i o tome kome šta pripada. Svi se ovde nalaze u istom problemu. Zato i kažem da im se bumerang vratio ili će im se vratiti — za sada retorički ali u nekakvim novim globalnim kretanjima sve je moguće“, zaključak je našeg sagovornika.

Podsetimo,Hrvatska ima teritorijalni spor i sa Slovenijom zbog Piranskog zaliva. Odlukom Arbitražnog suda Sloveniji je pripalo tri četvrtine Piranskog zaliva i prolaz kroz deo hrvatskog mora. Sudije su navele i da je kopnena granica Slovenije i Hrvatske većinom nesporna. Međutim, Hrvatska tu odluku suda ne priznaje.

Pored toga što priznaje takozvano nezavisno Kosovo, čime krši državni suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, zvanični Zagreb sa Beogradom ima spor i zbog granice na Dunavu.

 

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala