Rogozin: Rusija želi da sarađuje s Kinom u istraživanju Meseca

© Sputnik / Anton Denisov / Uđi u bazu fotografijaGeneralni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin
Generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin - Sputnik Srbija
Pratite nas
Ruske nuklearne tehnologije omogućile su Kini rad na automatskoj međuplanetarnoj stanici „Čanje 4“ na tamnoj strani Meseca, saopštio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

U januaru je Kina prva u svetu izvela spuštanje stanice „Čanje 4“ s lunogodom „Jujtu 2“ na tamnu stranu Meseca.

„Kada su kineske kolege želele da realizuju kosmički program, uključujući kineski uređaj koji radi na suprotnoj strani Meseca, bilo im je potrebno da od Ruske Federacije dobiju radioizotopne termoelektrične generatore“, rekao je Rogozin na panel-diskusiji „Kosmička ekonomija: Potencijal saradnje države i biznisa“ na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.

Pomračenje Meseca iznad Krima - Sputnik Srbija
Rusija i Kina sarađuju na istraživanju Meseca

„Zahvaljujući tome Rusija je dobila određene mogućnosti za produbljivanje saradnje s Kinom u atomskoj sferi. A kineski kosmički program je dobio ono bez čega ne bi mogao da realizuje taj iznenađujuće lep projekat rada na suprotnoj strani Meseca“, dodao je Rogozin.

On je, takođe, rekao da je predložio kineskim partnerima da se zajedno bave izgradnjom baze na Mesecu i da formiraju orbitalnu grupaciju satelita za snimanje Zemlje.

„Treba razumeti da Rusija i Kina imaju veliku budućnost kada je reč o saradnji. Mnogo se govori o Mesečevoj naučnoj bazi. Odavno je vreme da se ta ideja ostvari, da se objasni šta imamo u vidu kada govorimo o Mesečevoj bazi. Razumem šta mi imamo u vidu. Tamo želimo da razvijemo sistem osmatranja kosmičkog prostora, da izučavamo daleki kosmos, a u perspektivi da uđemo u međunarodnu saradnju u oblasti asteroidno-kometne bezbednosti. Hajde da to učinimo zajedno“, kazao je Rogozin obraćajući se predstavniku kineske delegacije.

Prema njegovim rečima, Kina s Rusijom deli informacije o izgradnji kosmičke rakete-nosača superteške klase.

Ranije je bilo saopšteno da Rusija planira da 2028. godine lansira raketu superteške klase „Jenisej“.

„Sada naši kineski prijatelji pregovaraju s nama i otvoreno dele one informacije koje su povezane s izgradnjom rakete superteške klase“, rekao je Rogozin.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala