„Naš stav prema Evropskoj uniji se ne menja. Mi smo spremni na saradnju i dijalog, ali na ravnopravnoj osnovi“, odgovorio je Gruško na pitanje da li rezultati izbora za Evropski parlament mogu da utiču na odnose Moskve i Brisela.
On je dodao da rezultati izbora za Evropski parlament odražavaju zahteve i težnje ljudi koji žele promene.
„Koliko će te težnje biti oličene u akcijama Evropskog parlamenta i u postupcima Evropske unije, najteže je pitanje na koje danas niko ne može da odgovori. Ali ne možemo da ne vidimo da se konfiguracija političkih snaga pomalo promenila, da će veći uticaj imati one stranke koje su ranije pripadale opoziciji“, zaključio je Gruško.
Na izborima za Evropski parlament Evropska narodna stranka (EPP) osvojila je najveći broj mandata — 179, ali da bi bila deo vladajuće većine, mora da uđe u koaliciju sa nekom drugom koalicijom koja je osvojila dovoljan broj mesta.
Osim EPP i socijalista i demokrata, u Evropski parlament su ušle Evropska ujedinjena levica/Zelena nordijska levica (GUE, sa 38 mesta), Evropski zeleni/Evropski slobodni savez (70), Savez evropskih liberala i demokrata (ALDE, 107), Evropa naroda i sloboda (ENF, 58), Evropa slobode i direktne demokratije (EFDD, 56) i Evropski konzervativci i reformisti (ECR, 58).