Zelenski je prvo saopštio da planira da održi referendum o pregovorima s Moskvom, kasnije je objasnio da ima na umu anketu javnog mnjenja, da bi nakon svega Andrej Bogdan, šef predsedničke administracije, rekao da se zalaže za pregovore s Rusijom.
Prema mišljenju Bojana Bilbije, urednika u listu „Politika“ i dobrog poznavaoca situacije u Ukrajini, za popravljanje odnosa dveju zemalja biće potrebno mnogo vremena, s obzirom na to da je pet godina vlast prethodnog predsednika Petra Porošenka trovala Ukrajince rusofobijom.
„Pet godina nije malo, i za to vreme je došlo do velikih promena i nastali su užasni ožiljci u javnom mnjenju u smislu građenja rusofobije. Kako su te stvari išle pet godina u jednom pravcu, tako će im sad trebati nekoliko godina da se polako čiste od tog otrova. To je kao pijanstvo — raso mora da se pije dugo, pa i da se odspava“, slikovito objašnjava Bilbija, naglašavajući da će prvi zadatak Zelenskog biti da njegova stranka osvoji većinu na vanrednim parlamentarnim izborima.
Kad je reč o Donbasu, Bilbija ističe da to pitanje ne može da se reši preko noći, ali za početak, važno je samo da se ne puca i da ljudi ne ginu. To će biti, kaže Bilbija, jedno od prvih pitanja za novu vladu posle vanrednih izbora.
„Kada se formira nova vlada, ona će imati i mandat da o tome odlučuje i on kao predsednik da predvodi taj proces. Pre toga teško je bilo šta ozbiljno pokretati. Važno je samo da građani, pogotovo oni koji su glasali za njega, budu potpuno sigurni da je on u ovom trenutku uspeo da donese mir, da se neće ginuti. Ipak, on ne sme da ostavi utisak rusofila, pogotovo ne ekstremnog, nego da blago koketira sa ruskojezičnim stanovništvom“, smatra Bilbija.
On podseća i da Kijev nije sproveo ono što je predviđeno Minskim sporazumima.
„Donbas treba da čeka svoj status, jer na kraju krajeva, Porošenko je potpisao mnoge stvari a nije ih ispunio. Potpisao je Minski sporazum 2, gde je vrlo jasno navedeno koje su obaveze Kijeva. I naravno — ne može da važi nikakav zakon o ukrajinskom jeziku u Donbasu, gde 90 odsto stanovništva govori ruski“, kaže sagovornik Sputnjika, koji smatra da u eventualnim pregovorima Donbasa i Kijeva jedan deo paketa treba da se odnosi upravo na to.
Upitan hoće li Amerika, koja već godinama kontroliše vlast u Kijevu, uopšte dozvoliti Zelenskom da poboljša odnose sa Rusijom, Bilbija kaže da na to u ovom trenutku niko nema odgovor.
On podseća da je na inauguraciji Zelenskog bila američka delegacija na čelu sa sekretarom za energetiku Rikom Perijem, ali i primećuje:
„Kad se kaže da je došla američka delegacija, možda je Zelenski došao kod njih jer oni nigde ne idu, oni su tu. Od desetak ključnih funkcionera u postmajdanskoj vlasti, petoro su američki državljani, tako da je Amerika i te kako prisutna, a ukrajinska vlast im je širom otvarala vrata. Ne smeta im američka šerifska mamuza, koja ih je žestoko gonila u rat“.
Kremlj je mogućnost održavanja referenduma u Ukrajini nazvao unutrašnjim pitanjem Ukrajine. Portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov istakao je da Moskva i dalje čeka da Kijev realizuje Minske sporazume i zaštiti prava ruskog stanovništva zemlje.