Zaev se u Podgorici sastao sa najvišim državnim zvaničnicima Crne Gore, a održana je i zajednička sjednica vlada dvije zemlje. Crnogorski premijer Duško Marković po dolasku makedonske delegacije na svom nalogu na Tviteru poručio je da je dolazak premijera Sjeverne Makedonije u Crnu Goru „mnogo više od protokola“, a ocijenjeno je i da je „zajednička vizija budućnosti ono što najviše spaja dvije zemlje“.
Naravno, u prvom planu riječ je o formalnom učlanjenju Sjeverne Makedonije u NATO, a sekundarno i o konačnom otpočinjanju pretpristupnih pregovora te zemlje sa EU. Sa sjevernomakedonske strane čak je izraženo oduševljenje dosadašnjim crnogorskim putem ka Briselu.
„Crna Gora je primjer u regionu kako treba voditi pregovore sa Evropskom unijom i Sjeverna Makedonija je spremna da uči iz njenog iskustva“, više puta je naglasio Zaev tokom razgovora sa crnogorskim zvaničnicima.
Zaev se sastao i sa crnogorskim predsjednikom Milom Đukanovićem, koji mu je naročito čestitao na Prespanskom sporazumu i budućem NATO članstvu.
„Naš cilj je da naše zemlje i region vratimo evropskoj kući i uspostavimo evropski sistem vrijednosti“, apostrofirao je Đukanović.
Tokom posjete sjevernomakedonske delegacije Podgorici potpisano je više bilateralnih sporazuma i organizovani su brojni poslovni susreti privrednika, ali da su Crna Gora i Sjeverna Makedonija ipak suštinski najviše braća po NATO-u najbolje se vidjelo tokom zajedničke sjednice vlada dvije zemlje, kada je posebno naglašeno da je Crna Gora među prvima ratifikovala protokol o pristupanju Sjeverne Makedonije zapadnoj Alijansi.
„Očekujem da odnosi i veze dvije države u ovoj oblasti posebno ojačaju u trenutku kada Sjeverna Makedonija postane 30. članica NATO porodice“, naveo je premijer Marković, poručivši privrednicima obe zemlje tokom Poslovnog foruma da je Alijansa takođe odličan okvir i za njihovu zajedničku ekonomsku saradnju i tenderski nastup ka trećim NATO zemljama.
Novinarka „Srpske TV“ Ljubica Gojković primjećuje da na osnovu glavnih poruka predstavnika obje vlade nije sasvim jasno da li je susret organizovan u vodećim atlantističkim centrima Vašingtonu i Briselu, ili pak u Podgorici, kao i da li je tema susreta bila glorifikacija NATO-a, ili pak ekonomska saradnja Crne Gore i Sjeverne Makedonije kako je ranije najavljeno.
„Crnogorski premijer Duško Marković je uzdizao članstvo Crne Gore u NATO-u, koje je navodno doprinijelo boljim investicijama, a makedonski premijer Zaev je poručio da je Crna Gora primjer Sjevernoj Makedoniji. Retorika oba premijera koja konkretne ekonomske ciljeve zamjenjuje maglovitim imperativima integracije u EU i imaginarnim benefitima članstva Crne Gore u NATO-u, govori više nego jasno o motivima ’prijateljstva‘, ali i o tome da su Crna Gora i Makedonija zemlje ograničenog suvereniteta, koje kao jedini svoj cilj vide zadovoljavanje interesa spoljnopolitičkih mentora, koji su objema zemljama očito zajednički“, ocjenjuje Gojkovićeva za Sputnjik.
Ona stoga sugeriše i da je vjerovatno glavni razlog što je Sjevernoj Makedoniji Crna Gora „primjer i uzor u integracijama“, upravo taj što je zvanična Podgorica „na nedemokratski način i protivno volji ogromne većine stanovništva uvukla svoju zemlju i svoj narod u NATO“.
„Nakon spornog referenduma u Makedoniji, Zaev se nada da će i njegova zemlja krenuti sličnim stopama, uz ignorisanje većeg dijela građana koji su bojkotovali makedonski referendum. Važno je na sve načine dokazati posvećenost mentorima iz Vašingtona i Brisela i istisnuti ruski uticaj sa Balkana, iako se to protivi nacionalnim interesima obje zemlje“, smatra Gojkovićeva.
Ona se na koncu posebno osvrnula i na izjavu predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, koji je ustvrdio da su Makedonija i Crna Gora zemlje predvodnice kojima je zajednički cilj da čitav region vrate Evropi.
„Kada se imaju u vidu sve češće izjave zvaničnika tzv. države Kosovo, ali i Albanije o otvaranju granica sa Crnom Gorom, od kojih se ne ograđuju ni Đukanović ni Marković, te dešavanja u Makedoniji u kojoj albanska manjina ima sve veća, gotovo neograničena ovlašćenja, postavlja se legitimno pitanje da li Đukanović i Zaev kao lideri suštinski svoje zemlje prije vode ka integraciji u EU ili možda ka ’velikoj Albaniji‘“, jasna je Gojkovićeva.