Prema njegovom mišljenju, planovi EU za povećanje uvoza američkog prirodnog gasa ne zadovoljavaju Moskvu koja takođe namerava da postane aktivna učesnica na tom tržištu. Autor ukazuje na to da „Gasprom“ i „Novatek“ imaju ogromnu prednost. Prema pisanjima medija, rashodi za proizvodnju prirodnog tečnog gasa u SAD su 26 puta veći nego u Rusiji. Pritom, evropski komesar za energetiku Migel Arijas Kanjete je obećao da će EU udvostručiti uvoz američkog gasa, „ako cena za njega bude konkurentna“. Ta uveravanja su povezana sa pretnjama SAD da će uvesti carine na evropske automobile, smatra novinar.
Kako se navodi, Moskva je tek počela ofanzivu na evropsko tržište tečnog prirodnog gasa, ali već ima ambiciozne programe „Jamal SPG“, „Jamal SPG — 2“, „Sahalin 2“ i „Baltički SPG“. Prema mišljenju menadžera „Šela“ Stjuarta Bredforda, ruske pozicije su vrlo jake i mogu se meriti sa severnoameričkim projektima.
„Zbog tankera-ledolomaca koje ima na Arktiku, Baltiku i Sahalinu, Rusija na evropskom i azijskom tržištu može biti konkurencija američkim firmama koje trguju tečnim prirodnim gasom“, piše Brugman.
On je takođe podsetio da je Moskva svetski lider u izvozu gasa i da je na drugom mestu po isporukama sirove nafte. Bez obzira na to što njen udeo na svetskom tržištu tečnog prirodnog gasa iznosi svega osam odsto, predsednik Rusije Vladimir Putin je sa sigurnošću izjavio da će na tom tržištu Rusija „zauzeti mesto koje joj pripada“.