Priština je najavila da će, ako Albanija u naredna dva meseca ne ukine prepreke za nesmetani izvoz brašna, piva i krompira sa Kosova, Tirani nametnuti uvećane takse na albanske proizvode.
„To su klasična ekonomska igra i interesi pojedinih lobija, posebno onih koji se bave proizvodnjom i trgovinom ta tri proizvoda — piva, krompira i brašna“, naglašava Ljajić za Tanjug.
Ljajić je uveren da te mera neće biti uvedene, jer one protiv Srbije donose političke poene, a protiv Albanije političku štetu.
Reč je o političkoj pretnji kako bi se postigao određeni ekonomski interes ili u najboljem slučaju kako bi se sprečile dugotrajne procedure na granicama prilikom izvoza više proizvoda, a posebno brašna, krompira i piva, za koje se traže i dodatni sertifikati, dozvole…
„Neće biti nikakvih taksi, nikakvih ekonomskih mera, nikakvih kontramera prema Albaniji, jer bi to donelo političku štetu onima koji bi to uveli, a manje od godinu dana pre izbora, mislim da niko u takvu avanturu neće da se upušta“, kaže Ljajić.
Privremene prištinske vlasti su sahranile CEFTA sporazum, ocenjuje ministar.
On objašnjava da ne samo da ga ne primenjuju, već su praktično blokirale i sve dodatne protokole koje je trebalo da potpišu.
„Protokol 5 o olakšavanju trgovine jedino nije ratifikovan na Kosovu, protokol 6 o trgovini uslugama je usaglašen, ali se dalje od toga nije išlo, jer mora da se sprovede unutrašnja procedura u parlamentima, a kod njih to nije urađeno“, navodi Ljajić.
Ministar dodaje da za protokol 7 većina zemalja u regionu nije imenovala pregovaračke timove, dok je u Srbiji imenovan pregovarački tim, a održan je i pripremni sastanak tog tima.
„Tu ne postoji spremnost ni Kosova, a čini mi se ni nekih drugih da se u to ozbiljnije uđe. CEFTA je na nekoj vrsti infuzije, praktično je klinički mrtva, jer sve ovo što se sada događa sa uvođenjem taksi i različitih vrsta mera i kontramera govori o nefunkcionalnosti tog sporazuma“, ističe Ljajić.
On napominje i da Srbija od početka zagovara ideju da se ide u takozvani sporazum CEFTA plus, što znači stvaranje zajedničkog ekonomskog prostora, a što je i deo Berlinskog procesa.
„Umesto da idemo ka tome, mi smo krenuli u rikverc“, konstatuje Ljajić.
Ministar zaključuje da je neophodno uključivanje Evropske komisije kako bi se održao CEFTA sporazum.