Ovde je u 43 sobe, tokom održavanja sedmodnevne konferencije, odseo Franklin Ruzvelt sa američkom delegacijom. Tu je utanačen plan za konačno razračunavanje sa Hitlerovom Nemačkom u Drugom svetskom ratu i usaglašeni su principi posleratnog uređenja Evrope.
Više od pola veka u Livadiji je bila smeštena rezidencija Romanovih: Aleksandra Drugog, Aleksandra Trećeg i Nikolaja Drugog.
U Hramu Vozdviženja Časnog krsta, pokraj dvorca, dan posle smrti Aleksandra Trećeg, na vernost ruskom prestolu zakleo se car Nikolaj Drugi, a tu je i njegova buduća supruga, princeza od Hesen-Darmštata, primila pravoslavlje i ponela ime Aleksandra Fjodorovna.
Livadijski dvorac je tokom svoje istorije menjao namenu — posle Oktobarske revolucije tu je bio smešten i sanatorijum u kojem su lečeni obeleli od tuberkuloze, a potom je imao i funkciju letnjikovca za visoke državne funkcionere. Tek početkom devedesetih godina 20. veka je pretvoren u muzej.
Danas u Livadijskom dvorcu sve odiše istorijom. Dok je drugi sprat posvećen poslednjem ruskom caru Nikolaju Drugom i njegovoj porodici, na prvom spratu priče se „pletu“ oko čuvene Jaltske konferencije.
Novinarka Sputnjika Olivera Ikodinović u vlogu „Moja Rusija“ vodi vas na vama poznata, ali i skrivena mesta Moskve i Rusije. Zavirite sa nama u različite kutke Rusije i njene prestonice, upoznajte njihove lepote i njihovu tradiciju, osetite duh zemlje i dušu Rusa.