Snimak je nastao krajem aprila na graničnom delu severne Bosne koji se ne kontroliše.
Novinari informativne emisije „Rundšau“ koji su radili priču, kazali su kako su zabeležili četiri vraćanja izbeglica u dva dana. Reč je o oko 70 osoba koje su, kako kažu, uglavnom iz Pakistana, Alžira i Avganistana.
Razgovarali su sa migrantima koji su im rekli da su ih graničari vratili s hrvatske granice bez ikakvog postupka, te da su koristili silu.
„Pokupili su nas u šumi, smestili u kombi i dovezli do granice. Putovanje je trajalo oko dva sata. Uništili su nam mobilne i palicom nas udarali i gurali na teritoriju Bosne“, rekao je mladi Pakistanac.
Tvrdi da su im oduzeli i novac. O nasilju koje sprovode hrvatski graničari nad migrantima pisale su i izveštavale brojne nevladine organizacije već godinu dana.
Avganistanska porodica s malom decom govorila je kako su ih hrvatski policajci zaustavili u šumi. Uperili su pištolj u njih i rekli: „Stop.“
„Bili smo prestravljeni i plakali smo. Tražili smo azil, a oni su se nasmejali i rekli da ćemo dobiti azil, ali bosanski“, kazao je dečak.
Ekipa emisije „Rundšau“ razgovarala je sa više od stotinu migranata i izbeglica. Svi su izjavili kako su bili sprečeni da zatraže azil u Hrvatskoj.
„Dali smo snimke stručnjacima za migracije i organizacijama koje se bave zaštitom ljudskih prava. Nemački istraživač Markus Engler je jasno rekao da ovo predstavlja kršenje međunarodnih prava i prava EU. Istakao je kako Hrvatska nije izolovan slučaj i da se ova praksa primenjuje na spoljnim granicama EU“, kazali su novinari.
Helsinški odbor je jasno naznačio kako svaki migrant, pa i ako ilegalno pređe granicu, mora biti saslušan, a njegov slučaj istražen. Ljudi ne smeju biti izbačeni nasred šume ili polja.
„Video-snimak jasno pokazuje da je reč o kolektivnom proterivanju, što je nezakonito. Vraćanje migranata bez prisustva BiH vlasti takođe predstavlja kršenje graničnog sporazuma“, kazao je novinar-istraživač.