„Dok sam izveštavao o situaciji na ulicama Kartuma, u 14.30 vojna policija iz snaga za operativnu podršku na centru mosta ’Makem Nimr‘ me je tukla palicama po glavi i telu. Snage za operativnu podršku su uklanjale barikade i prepreke na mostu kralja Nimra“, rekao je Fatih.
Prema rečima novinara, jedan od vojnika mu je na silu izvukao mobilni telefon iz ruku, bacio ga na zemlju i polomio.
„Druga grupa od pet vojnika me je udarala palicama po glavi i telu, bez obzira na to što sam rekao da sam novinar i da izveštavam o situaciji po zadatku redakcije“, dodao je novinar.
Vojni prevrat u Sudanu dogodio se 11. aprila, nakon četvoromesečnih narodnih protesta. Predsednik države Omar el Bašir je udaljen s vlasti, a kasnije i uhapšen. Vlast je preuzeo prelazni vojni savet koji je formirala vojska, a koji je saopštio da namerava da u roku od dve godine preda rukovođenje državom vlastima koje je izabrao narod.
Narodni protesti se, bez obzira na obećanja vojske, ne smiruju. Demonstranti zahtevaju da se pod hitno formira civilni upravljački organ i da mu se predaju sva državna ovlašćenja.
Prelazni vojni savet Sudana je 14. maja objavio da je postigao dogovor s opozicijom o prelaznom periodu u zemlji, oročenom na tri godine. Prema navodima televizijskog kanala „Skaj njuz Arabija“, strane su se dogovorile o većini spornih pitanja.