Paradu su sa tribina pratili i izaslanik Ministarstva odbrane Republike Srbije u Rusiji pukovnik Budimir Gajić i njegov pomoćnik potpukovnik Jovica Bosančić.
Za Ruse je to parada ponosa, „praznik sa suzama u očima“ i najvažniji praznik u godini. Svečanosti se održavaju širom zemlje, a centralna manifestacija se održava u Moskvi i ona je najveća i najveličanstvenija. Zbog toga je san većine Rusa da na Dan pobede budu na Crvenom trgu i svojim očima vide svu snagu ruske armije i grandioznost vojne tehnike. Međutim, za većinu njih je to nedostižan san, jer se na glavni prestonički trg može ući samo uz pozivnicu i specijalnu propusnicu.
Na tribinama uz zidine Kremlja po pravilu sede ratni veterani, udovice veterana, predstavnici vlasti, diplomate, vojni zvaničnici i vojni atešei i drugi gosti. To je ukupno pet hiljada mesta, dok ostali paradu prate na ulicama ili gledaju direktan televizijski prenos.
Tradicionalno, mediji prave i spiskove mesta u gradu, sa kojih ostali građani mogu paradu najbolje da vide.
Mnogi gosti prestonice u ove dane namenski traže stanove za iznajmljivanje „sa pogledom", jer videti prolazak vojne tehnike kroz moskovske ulice poseban je doživljaj.
Crvenim trgom su defilovali „Terminatori", „Armate“, „Tajfuni“, „Kornete“, „Trijumfi“ i drugo oružje i tehnika koje su masovno u upotrebi u ruskoj vojsci.
Po tradiciji, na čelu kolone je bio se legendarni tenk iz Drugog svetskog rata T-34-85.
U paradnom stroju su bili predstavljene i desantne jedinice, pešadija, artiljerci i svi rodovi ruske vojske, akademci, kadeti i junarmejci, a posebnu pažnju su privukle I žene-vojnici.
Vojnu paradu je predvodio general-pukovnik Oleg Saljukov.
Ministar odbrane Sergej Šojgu je tradicionalno obišao paradne jedinice i pozdravio vojnike, a Crvenim trgom se prvi put provozao u novom kabrioletu domaće proizvodnje „aurus".
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin čestitao je Dan pobede, „dan ponosa i tuge“. U istoriji Rusije, kako je rekao, mnogo je herojskih podviga, ali pobeda nad nacizmom zauzima posebno mesto.
Putin je naglasio da je Rusija spremna da sarađuje sa svima koji su spremni da se suprotstave terorizmu i neonacizmu.
Minutom ćutanja održana je i počast žrtvama Drugog svetskog rata.
Na tribinama su sa ordenjem na grudima i crvenim karanfilima u rukama sedeli ratni veterani. Oni su svečanost pratili sa suzama u očima, ali i sa ponosom.
Među gostima na paradi je i američki glumac Stiven Sigal sa ženom. Sigal trenutno obavlja i funkciju specijalnog predstavnika ruskog Ministarstva inostranih poslova i često boravi u Rusiji.
Od ranog jutra Moskovljani jedni drugima čestitaju praznik, a ogroman broj građana je izašao na ulice sa portretima svojih predaka-učesnika Drugog svetskog rata i u iščekivanju šetnje „Besmrtnog puka“.
U moskovskim parkovima se održavaju koncerti, izložbe i prikazuju se ratni filmovi pod otvorenim nebom.
Praznični dan će večeras tradicionalno biti završen velikim vatrometom nad Moskvom.