Ministarstvo odbrane je odlučilo da okonča ugovor sa misterioznom grupom naučnika koji su za američke vlasti radili od Hladnog rata, piše portal „Gizmodo“. Pošto je njeno finansiranje naglo smanjeno, grupa će se sada boriti da pronađe novog sponzora u vlastima, navodi „Nacionalni javni radio“.
Poznata samo kao JASON ili „The Jasons“, grupa je bila na najvišem nivou sigurnosne provere i od 1960. godine radila je na strogo poverljivim projektima.
„Danju, oni su normalni akademici, rade na fakultetima, univerzitetima i u privatnoj industriji. Međutim, svako leto se okupljaju kako bi proučavali važna pitanja za vojsku, obaveštajne agencije i druge delove vlasti“, prenosi „Nacionalni javni radio“.
Grupu čini između 30 i 60 članova, ali njihov tačan broj ostaje misterija, a njihovi godišnji skupovi su koštali Ministarstvo odbrane nekoliko miliona dolara, navodi „Nacionalni javni radio“.
„Odeljenje je utvrdilo da su se zahtevi prethodno podržani kroz JASON-ove Nacionalne studije bezbednosti promenili i da će Kancelarija podsekretara za odbranu, istraživanje i inženjerstvo zahtevati samo jednu studiju, a ne više studija, kako je ranije bilo predviđeno“, rekla je portparol Pentagona Heder Bab.
Grupu vodi američka neprofitna korporacija MITER. Ona upravlja istraživačkim i razvojnim centrima nekoliko američkih vladinih agencija, a te centre finansiraju federalne vlasti. Nakon što je Pentagon raskinuo ugovor, Nacionalna uprava za nuklearnu sigurnost sektora za energiju je objavila da želi da grupa JASON bude pod njenom nadležnošću.
Međutim, ta tranzicija će trajati mjesecima i nije jasno da li će MITER u međuvremenu isplatiti naučnike.
Tokom godina, JASON je izmislio tehnologije za komunikaciju sa podmornicama koristeći ultra duge radio talase, tehniku za prevazilaženje atmosferskih distorzija za astronomske svrhe i sistem elektronskih senzora koji su korišćeni tokom rata u Vijetnamu, navodi „Nacionalni javni radio“.
Godine 1979. grupa je takođe izdala izveštaj u kojem se opisuju efekti globalnog zagrevanja koji se temelje na ugljen-dioksidu i moguća rešenja za njihovo ublažavanje.