„Ne želimo da granica NATO-a sa Srbijom ide rekom Drinom. Ne želimo da izgubimo političku autonomiju i prijateljstvo sa Rusijom“, istakao je Dodik, prenosi RTRS.
„Nismo zaboravili da je NATO bombardovao Republiku Srpsku, a kasnije i Srbiju. Istorijska je činjenica da su za vreme jugoslovenskog sukoba Hrvati i Bošnjaci uživali podršku članica NATO-a“, podsetio je Dodik.
On je ocenio da zato pojedini političari žele da ubrzaju proces evroatlantskih integracija BiH. „Oni veruju da će nakon toga dobiti još veću političku podršku Zapada, jer NATO nije samo vojna već i politička organizacija“, rekao je Dodik.
Kada je reč o situaciji u regionu, Dodik je rekao da se zapadni eksperimenti na Balkanu nastavljaju i da nerešeni sukobi omogućavaju Zapadu da potencijalno ponovo interveniše.
On je naveo da u regionu prevladavaju dvostruki standardi — ono što je dozvoljeno jednom narodu, drugom nije.
„S jedne strane, dozvoljeno je stvaranje etnički čiste Hrvatske i odvajanje Kosova od Srbije, a sa druge strane, Republika Srpska se zadržava u Bosni i Hercegovini, koja zapravo ne funkcioniše“, istakao je Dodik i dodao da to jasno ukazuje na negativne namere prema jednom narodu — srpskom.
On je naglasio da su rukovodstva Republike Srpske i Srbije svesna šta treba da se uradi da bi bili sprečeni nasilje i pokušaji nelegitimnog zauzimanja vlasti od strane onih koji deluju u interesu Zapada.
„Dobili smo nedvosmislenu podršku ljudi na izborima i moramo opravdati njihovo poverenje“, poručio je Dodik i izrazio uverenje da će jednog dana svi Srbi živeti u jednoj državi.
„Ako je to dozvoljeno drugima, zašto Srbima ne bi bilo?“, zapitao je Dodik.