Dokument koji je usvojen na sastanku ministara inostranih poslova zemalja NATO-a u Vašingtonu sadrži praktične mere za pružanje pomoći Ukrajini i Gruziji. Predviđene su vežbe, razmene informacija i posete lukama Crnog mora.
„To pre svega označava saradnju s tim zemljama u vojno-mornaričkoj pripremi i obuci obalske straže, u sferi razmene informacija i održavanja vojnih vežbi za snage bezbednosti. Prošle sedmice druga stalna vojno-mornarička grupa NATO-a je razmeštena u Crnom moru radi vežbi kako s Gruzijom, tako i s Ukrajinom“, navela je Hetemilerova.
Govoreći o odnosima NATO-a i Rusije, ona je ukazala na to da Alijansa vodi politiku prema Rusiji istovremeno usmerenu ka dva cilja: obuzdavanju i dijalogu.
Hetemilerova je navela da je tokom protekle tri godine održano devet sastanaka u okviru Saveta Rusija-NATO. Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg sastaje sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom, a komandant Ujedinjenih oružanih snaga NATO-a u Evropi Kertis Skaparoti održava kontakte s načelnikom Generalštaba Rusije Valerijem Gerasimovom.