Po rečima Morisona, Asanžu pomažu u konzulatu, ali kao svakom drugom Australijancu u takvoj situaciji. Neće biti nekog specijalnog odnosa prema njemu.
Premijer je dodao da prekršaj koji se stavlja na teret osnivaču „Vikiliksa“ u ovom slučaju nema značaja. Državljaninu Australije koji se suočava sa pravosudnim sistemom u drugim državama u svakom slučaju se pružaju konsultacije i pruža se podrška, objasnio je Morison.
„Tako funkcioniše sistem“, zaključio je on.
Asanž je postao poznat širom sveta nakon niza publikacija o slučajevima kao što su vojne operacije SAD u Avganistanu i Iraku, kao i uslovima u kojima borave ljudi u zatvoru Gvantanamo. Asanž je autor programa na televizijskom kanalu RT, koji je 2013. godine pobedio na festivalu u Njujorku.
Osnivač „Vikiliksa“ je 2010. godine u Švedskoj bio optužen za seksualne prestupe, koje je on negirao. Švedski sud je raspisao međunarodnu poternicu za njim, nakon čega je Asanž bio uhapšen u Londonu, ali je ubrzo bio pušten uz kauciju.
Slučaj protiv njega u Švedskoj zatvoren je 2017. godine, ali je nakon vesti o hapšenju Asanža švedsko Tužilaštvo saopštilo da razmatra mogućnost obnavljanja istrage. Asanž i njegove pristalice su strahovali da će ga Švedska deportovati u SAD, gde bi mogao da bude osuđen na 35 godina zatvora ili na smrtnu kaznu zbog objavljivanja tajnih dokumenata Stejt departmenta SAD. Osnivač „Vikiliksa“ negira sve optužnice i tvrdi da su one politički motivisane.