„Učinili smo praktično sve što je moguće da bismo odvratili Evropljane, pre svega Nemačku, od izgradnje ’Severnog toka 2‘, ali do danas u tome nismo uspeli“, rekao je on na raspravi u Senatu SAD.
Prošle sedmice šef nemačke diplomatije Hajko Mas je izjavio da Berlin neće menjati stav o projektu gasovoda.
Ruski predsednik Vladimir Putin objasnio je 9. aprila zbog čega SAD ne mogu da zaustave „Severni tok 2“. Prema njegovim rečima, gasovod je koristan Evropi. Ruski lider je naveo da je s Evropskom unijom teško raditi pošto se praktično sve odluke donose konsenzusom zemalja-članica.
Realizacijom projekta bavi se kompanija „Nord strim 2“ AD. Polovinu sredstava investira „Gasprom“, a ostatak će obezbediti evropski partneri.
Za izgradnju gasovoda zalaže se Nemačka, naglašavajući da je projekat komercijalni. Ministar ekonomije Nemačke Peter Altmajer je rekao da će „Severni tok 2“ doprineti stabilizaciji isporuka gasa Evropi. Projekat podržava i Austrija, koja je naglasila da planovi SAD da uvedu sankcije protiv kompanija koje učestvuju u projektu „navode na pitanja iz ugla međunarodnog prava“. Šef austrijskog koncerna OMV Rajner Zele je rekao da je Moskva odavno preporučila sebe kao pouzdanog isporučioca energetskih resursa.
Projekat podržava Norveška, čijoj vladi pripada 30 odsto akcija kompanije „Kverner“, jednog od izvođača radova.