Posledice toga što u Bosni i Hercegovini (BiH) još nije formiran Savet ministara, počele su da se osećaju i na međunarodnom planu. Ova bivša jugoslovenska republika neće imati svoje predstavnike u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PS SE) jer ni posle šest meseci od izbora nije imenovana nova delegacija u ovoj najstarijoj evropskoj parlamentarnoj instituciji.
Istovremeno, predstavnik Srba u Predsedništvu BiH Milorad Dodik otvaranje Mostarskog sajma vidi kao priliku da se sretne sa liderom najjače bošnjačke stranke Stranke demokratske akcije (SDA) Bakirom Izetbegovićem i predstavnikom Hrvata u Predsedništvu BiH Željkom Komšićem. Ne bi li se kriza razrešila.
Da se SDA dosad držala dogovora i poštovala zakon, naglašava Dodik, vlast bi već bila formirana. Za daljim pregovorima nema nikakve potrebe jer su srpski i hrvatski lideri prihvatili principe na sastanku sa SDA, a sada je sve u rukama najveće bošnjačke stranke.
To što je BiH ostala bez predstavnika u PS SE posledica je neformiranja Saveta ministara opstrukcije da Republika Srpska (RS) implementira svoj kapacitet u Savetu ministara BiH, kaže Nenad Stevandić, šef srpskog kluba u Predstavničkom domu parlamenta BiH.
„Kao što je poznato, ljudi koji predstavljaju RS u starom Savetu ministara bez legitimiteta su. Oni jako odgovaraju sarajevskom establišmentu i gospodinu Izetbegoviću koji želi da ih zadrži što duže, jer mu predano služe. Pošto je to njemu mnogo važnije od bilo kakvih evropskih integracija, bio je spreman da žrtvuje i ulazak u PS SE radi toga“, komentariše Stevandić.
Ukoliko je plan Izetbegovića i Komšića da prodube krizu i da, kako Stevandić kaže, nađu neke nove razloge i alibije da Savet ministara ne bude formiran, neće biti ništa ni od plana za pristupanje BiH Evropskoj uniji.
Da bi se situacija rasplela i Savet ministara bio formiran, potrebno je da budemo sigurni u dobre namere bošnjačke političke elite, dodaje Stevandić.
„Ukoliko te dobre namere postoje, rasplet je moguć. Ako dobre namere ne postoje, sve će se završiti na onome da ko hoće nešto da uradi, uvek nađe način, a ko neće, uvek nađe alibi. Lako je sada naći alibi da nešto ne učinite, svako može da se poziva na nesuglasice, nepoštovanje, razmirice… Međutim, ukoliko postoji bilo kakva racionalna dimenzija bošnjačke politike, oni će morati da se dogovore sa onima koji imaju legitimitet pobednika izbora u RS“, kaže Stevandić.
Prema mišljenju politikologa Miloša Šolaje, šanse za formiranje Saveta ministara u ovom trenutku veoma su male bez jakog političkog pritiska, koji bi naveo lidere konstitutivnih naroda da se dogovore.
„Zasad ima mnogo prepreka. Pre svega, to što SDA i Demokratska fronta (DF) zahtevaju prihvatanje Akcionog plana za pristupanje NATO-u (MAP) kao uslova pre imenovanja prvog ministra. To SNSD odbija i tu su pozicije ukopane, tako da u ovom trenutku od toga nema ništa. Pored toga, i nova koalicija između SDA i DF unela je novu teškoću, tako da je teško očekivati da u ovom trenutku postoje mogućnosti za dogovor“, smatra Šolaja.
Čak i kada bi se politički lideri dogovorili, nemoguće je očekivati da on funkcioniše i da bude efikasan u kapacitetu koji je predviđen ustavom i zakonima, dodaje on, uz mišljenje da se BiH kreće ka, kako kaže, mračnom periodu.