Kina je u martu povećala svoje zlatne rezerve četvrti mesec zaredom, prema novim podacima koje je objavila Narodna banka Kine.
Prošlog meseca priliv je iznosio 11,2 tone, nakon što je u februaru dodato 10 tona, u januaru 11,8 tona, a u u decembru 9,95 tona, čime bi ukupne rezerve dostigle 1.894 tone, ili 60,62 miliona unci.
Kina, vodeći svetski proizvođač i potrošač zlata, nastavlja sa kupovinom zlata kao deo strategije za udaljavanje od američkog dolara.
Ovaj podsticaj dolazi usred sličnih napora drugih zemalja, uključujući Rusiju i Japan, da prodaju rezerve američkih dolara i obveznice usred njihove primetne slabosti kao investicije. Usporavanje globalnog ekonomskog rasta i neizvesnosti oko tekućeg trgovinskog rata između Kine i Sjedinjenih Američkih Država takođe igraju ulogu, smatraju berzanski analitičari.
Narodna banka Kine nije prijavila porast u svojim fondovima više od dve godine, a zvanični podaci iz novembra 2018. godine odražavaju one objavljene u oktobru 2016. godine.
U januaru je Kina bila šesta najveća zlatna rezerva na svetu usred izveštaja Svetskog saveta za zlato — da su globalne centralne banke prošle godine kupile ukupno 651,5 tona ovog metala.
Prema izveštajima „Blumberga“, ako Kina nastavi „da akumulira zlatne poluge po sadašnjoj stopi tokom 2019. godine, mogla bi da završi godinu kao najveći kupac nakon Rusije“, koja je već povećala svoje zlatne rezerve na oko 2.149 tona.
Kao rezultat ove kupovine zlata Rusija se sada nalazi među prvih pet vlasnika zlata u svetu; na prvom mestu su Sjedinjene Američke Države sa 8.130 tona, Nemačka sa 3.370 tona, Italija sa 2.450 tona i Francuska sa 2.440 tona.