Izraelski premijer Benjamin Netanijahu izjavio je da će, ako osvoji novi mandat na predstojećim izborima, pripojiti naselja na okupiranoj Zapadnoj obali. On je naveo da „sva naselja (Zapadne obale) moraju ostati pod izraelskim suverenitetom“ i dodao da je prosledio svoj stav američkom predsedniku Donaldu Trampu.
Kako je u emisiji „Sputnjik intervju“ ocenio novinar Dragan Bisenić, nekadašnji ambasador Srbije u Egiptu, ovi izbori mogu biti presudni za Izrael, ali i za ceo Bliski istok, imajući u vidu šta sve predstoji, odnosno šta se sve najavljuje nakon izbora.
„Mislim da će odmah nakon izbora, ukoliko izborni rezultat bude prema očekivanjima američkog predsednika Trampa, što podrazumeva da sadašnji premijer Benjamin Netanijahu ponovo sastavi Vladu i njegova koalicija bude većinska u Knesetu, američka administracija predložiti rešenje za izraelsko-palestinski sukob, odnosno ’sporazum veka‘, kako ga SAD nazivaju“, smatra Bisenić.
Kako kaže, podrška Trampa i SAD Izraelu i Netanijahuu je neupitna i više puta je dokazana, kako priznavanjem Jerusalima za novu prestonicu te zemlje, tako i priznavanjem Golanske visoravni za izraelsku teritoriju. Međutim, postavlja se pitanje — čemu to služi?
„Arapski političari, koji su takođe bliski sa američkim predsednikom Trampom, smatraju da su sve to gestovi koji treba da odobrovolje Izrael i Jevereje u Izraelu da prihvate taj plan koji će Tramp da ponudi. Još se ne zna šta taj plan podrazumeva, ali Tramp sa svojom politikom ’ja ti dajem, ali ti nešto treba da vratiš‘, verovatno takvu neku vrstu razumevanja očekuje i od Izraela“, kaže Bisenić.
On podseća da Netanijahu nikada nije izričito rekao da prihvata jednu pravu, nezavisnu državu Palestinu, već je upotrebio izraz „država minus“.
„U tom smislu odbijanje i zahtev za modfikovanje tog nedvosmislenog, prihvaćenog stava o dve države — Palestini i Izraelu — jeste osnova njegovog uspeha. Ukoliko pobedi na ovim izborima, mislim da će upravo to biti razlog, jer na taj način on zadovoljava taj iskonski kulturni instinkt, potrebu ili mit jevrejskog naroda o prisustvu u dve oblasti — Judeji i Samariji. Budući da podignut značaj identiteta predstavlja atmosferu koja je prisutna i na Bliskom istoku i u SAD i u Evropi, pa na kraju krajeva i u Rusiji, neće biti iznenađenje da se Netanijahu održi na toj platformi na kojoj se sada formira celokupna svetska politika“, navodi Bisenić.
Pored toga, primećuje nekadašnji ambasador Srbije u Egiptu, ovi izbori se pokazuju i kao sučeljavanje jednog etabliranog, afirmisanog političara kao što je Benjamin Netanijahu koji je 13 godina predsednik vlade i jedne sasvim nove koalicije koja do juče nije ni postojala ili nije bila ni u izgledu.
„U februaru, pre stvaranja te plavo-bele koalicije, činilo se da je Netanijahu neosporni pobednik izbora, jer nije imao nikakvog pravog takmaca ni sa umerene niti sa levičarske strane. Međutim, stvaranje iznenadne koalicije u kojoj su Jair Lapid, nekadašnji Netanijahuov ministar finansija, i Benjamin Ganc, nekadašnji Netanijahuov načelnik Generalštaba, a koji su objedinili različitu grupaciju ljudi koji su bili i nisu bili u politici, predstavlja verovatno najveći izazov za Netanijahua i njegovu desetogodišnju vladavinu“, objašnjava Bisenić.
Prema istraživanjima javnog mnjenja, u ovom trenutku upravo ta plavo-bela koalicija prednjači u odnosu na sve ostale, pa i na Likud, partiju Benjamina Netanijahua. Međutim, napominje Bisenić, to ne znači da će oni biti u stanju da formiraju novu izraelsku vladu.
„Netanijahu je u kampanji optuživao generale da su levičari, da će možda biti spremni da se jednostrano potpuno povuku sa Zapadne obale i da neće voditi dovoljno računa o interesima Izraela. Međutim, u ovom trenutku trojica bivših načelnika Generalštaba i jedan ministar odbrane su se pridružili Plavo-beloj koaliciji, što na neki način otvara pitanje raspoloženja vojske i vojnog vrha prema Netanijahuu. Nema sumnje da su, za ukus vojske, korupcionaški skandali Netanijahua i njegove porodice nešto što je neprihvatljivo. Ipak, moraćemo da sačekamo izbore i vidimo koliko će te afere, kao i ostale stvari koje Netanijahuu ne idu naruku, imati odjeka u glasačkom telu“, primećuje Bisenić.
Takođe, dodaje gost „Sputnjik intervjua“, predstojeći izbori u Izraelu značajni su i u pogledu postavljenja te države prema Iranu.
„Bliski istok, posle poraza tzv. Islamske države u Siriji i Iraku, polako ulazi u izvesnu fazu stabilizacije kada su pitanja opstanka vlasti u Siriji ili njenog teritorijalnog integriteta bar načelno rešena i kada ostaje da se ona praktično sprovedu. Ono što je ishod tog potresa koji je trajao na Bliskom istoku u poslednjih osam godina jeste značajno širenje iranskog uticaja van granica Irana. To je nešto što Izrael vidi kao bezbednosnu pretnju i nameru da prosto ’zaključa‘ Izrael sa svih strana, što Izrael verovatno neće da dozvoli“, ukazuje Bisenić.