Trenutno se Vojska Srbije nalazi u pet misija pod mandatom UN-a i u četiri pod Evropskom unijom.
Na regionalnoj PR konferenciji na temu „Vojno obrazovanje i promocija vojnog poziva" u organizaciji Uprave za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane, uz podršku Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva, načelnik Centra za mirovne operacije pukovnik Milivoje Pajović rekao je da svake godine oko 800 oficira, podoficira i vojnika, kao i pripadnika MUP-a i stranih oružanih snaga dobije sertifikat ovog centra.
„Centar za mirovne operacije je punopravni član Evropske asocijacije centara za obuku za mirovne operacije i Međunarodne asocijacije centara za obuku za mirovne operacije. Mi vršimo izbor, selekciju, obuku i pripremu lica i učešće u obuci i pripremi jedinica za multinacionalne operacije", rekao je pukovnik Pajović.
Centar za mirovne operacije je jedinica neposredno potčinjena Združenoj operativnoj komandi Generalštaba Vojske Srbije pa samim tim mora da sarađuje sa ostalim međunarodnim subjektima kako bi razmenili ideje i iskustva iz Multinacionalnih operacija. Beogradski centar je poseban, jer je jedan od samo dva u svetu koji imaju tri sertifikata UN za obuku "mirovnjaka".
„Veovatno zbog toga i za obuku vlada veliko interesovanje. Kroz naše kurseve prođe oko dve hiljade polaznika, a od prošle godine obučavamo i civile za koje smatramo da su neophodni u mirovnim misijama," kaže načelnik odeljenja za obuku Centra za mirovne operacije potpukovnik Goran Topalović. Dodaje da zbog obima ali i stalnog unapređivanja kvaliteta obuke Centar razmenjuje instruktore sa Grčkom, Nemačkom, Austrijom, Bosnom i Hercegovinom i Mađarskom.
U okviru Centra za mirovne operacije je i Centar za obuku jedinica za multinacionalne operacije koji se nalazi u bazi „Jug" kod Bujanovca. Komandant tog centra, potpukovnik Branislav Stevanović je na PR konferenciji podsetio da je baza „Jug" napravljena 2012. i da je i danas najmoderniji objekat na ovim prostorima.
„U isto vreme može da primi oko hiljadu ljudi, a smeštajni kapaciteti su istovetni hotelskim. Obuka se izvodi na poligonima, u približno realnim uslovima. Trenutno su na poligonu izgrađena dva isturena bazna kampa i jedan stalni kontrolni punkt. U okviru poligona su izrađene saobraćajnice," rekao je Stevanović.
Da bi baza i dalje bila lider u regionu, ulaže se mnogo, a kao najveći donator su se do sada pokazale Sjedinjene Američke Države. Podsetimo, oni su pre nekoliko godina obezbedili simulator koji uključuje i trenažer za gađanje, 3D simulator virtuelne borbe, sanitetski simulator nivoa jedan, medija centar sa kompjuterskom opremom i netaktička vozila.
Potpukovnik Stojanović kaže da se od prošlog novembra u obuci pripadnika Vojske Srbije koristi i laserski trenažer za obuku u gađanju.