Ona se poslednjih godina našla u okruženju afričkih i islamskih država poput Bahreina, Kirgistana i Libana.
„Studija je samo potvrdila ono čemu svi u Hrvatskoj svedočimo poslednjih decenija — da nam mladi postaju sve konzervativniji, da vrednosti sekularnosti i racionalizma slabe dok jačaju one tradicionalno-religiozne i da stanovnici Lijepe Naše ne napreduju prema vrednostima samoostvarenja, već nazaduju prema vrednostima preživljavanja“, navodi portal „Indeks“.
Zbog svega toga Hrvatska se sve više udaljava od razvijenih evropskih društava, posebno protestantskih, ali čak i većine katoličkih, uključujući i slovenačko, te se približava afričko-islamskim društvima, prenosi hrvatski portal.
Autori studije pišu da su primeri zemalja u kojima su tradicionalne vrednosti i preživljavanje vrlo izraženi Zimbabve, Maroko, Jordan i Bangladeš.
Društva koja visoko cene tradicionalne vrednosti, ali i samoostvarenje su SAD, većina zemalja Latinske Amerike i Irska.
Društva u kojima su važne sekularno-racionalne vrednosti, ali i preživljavanje su Rusija, Bugarska, Ukrajina i Estonija.
Društva koja snažno vrednuju sekularnost i racionalnost i samoizražavanje su Švedska, Norveška, Japan, zemlje Beneluksa, Francuska, Švajcarska, Češka,
Slovenija i neke zemlje engleskog govornog područja poput Velike Britanije, Novog Zelanda i Kanade.
Analizirajući niz grafikona koje su autori studija priložili uz rezultate istraživanja, Indeks zaključuje da se Hrvatska našla na samom dnu grupe zemalja koja je označena kao „Katolička Evropa“.
Brojne druge zemlje, koje su 1996. u ovoj modernizaciji zaostajale za Hrvatskom, poput Indije, ili su bile na sličnim pozicijama, poput Španije, u međuvremenu su ostvarile značajne pomake, navodi dalje Indeks.
Jednostavnim jezikom, smer u kojem se Hrvatska poslednjih dvadesetak godina kreće može se opisati kao sve veće udaljavanje od najrazvijenijih evropskih zemalja, pa i Slovenije, te sve veće približavanje afričko-islamskim zemljama, dodaje „Indeks“.