„Sirija ne priznaje nikakve pravne ili faktičke posledice izjava američkog predsednika o pravnom statusu Golanske visoravni, koja je priznata kao okupirana sirijska teritorija. Sirija te izjave smatra neprijateljskim, nečuvenim i neodgovornim korakom koji ugrožava stabilnost i bezbednost Bliskog istoka i celog sveta. Ovaj američki stav je flagrantno kršenje rezolucija Saveta bezbednosti i Generalne skupštine UN o Golanskoj visoravni i nema nikakve veze sa međunarodnim pravom i Poveljom UN“, izjavio je Džafari za Sputnjik.
On je podsetio da u rezoluciji UN 497 iz 1981. godine stoji da je Golanska visoravan okupirana sirijska teritorija, a sva dejstva Izraela na toj teritoriji nemaju nikakvu pravnu snagu. Osim toga, rezolucije 242 (iz 1967. godine) i 338 (iz 1973. godine) zahtevaju od Izraela da potpuno povuče svoje trupe sa Golanske visoravni i da se vrate na granice od 4. juna 1967. godine.
„Sjedinjene Američke Države glasale su za usvajanje ove rezolucije, ali tada američki predsednik nije davao političke izjave preko Tvitera“, podsetio je predstavnik Sirije u UN.
Američki predsednik Donald Tramp napisao je 21. marta na Tviteru da je vreme da se prizna suverenitet Izraela nad Golanskom visoravni, teritorijom koju je ta zemlja osvojila od Sirije u Šestodnevnom ratu 1967. godine i potom je anektirala. Tramp je naveo da Golanska visoravan ima strateški značaj i važna je za bezbednost Izraela. Rusija, Nemačka, Iran, Sirija, Francuska i druge zemlje usprotivile su se ovakvim jednostranim akcijama.
Golanska visoravan je do 1967. bile deo Sirije. Tokom Šestodnevnog rata izraelske trupe su okupirale ovu teritoriju, a 1981. godine su je jednostrano aneksirale. Pripadnost planinske visoravni smatra se glavnim subjektom izraelsko-sirijskog sukoba, a pre početka građanskog rata u Siriji postojali su pokušaji da se on reši.